Magyar Nemzeti Vagyonkezelő;Gavronek Ferenc;Budai Tájvédelmi Körzet;Műegyetemi Sportrepülőklub Egyesület;

Repülnek a hegyről? FOTÓ: ORLÓCI ZSUZSA

- Hármashatár-hegyi viták

Dávid küzd itt Góliáttal - jellemezte lapunknak Gavronek Ferenc elnök azt a harcot, amelyet a Műegyetemi Sportrepülőklub Egyesület vív a Magyar Nemzeti Vagyonkezelővel a hármashatár-hegyi repülőtérért.

Az állam nevében eljáró vagyonkezelő április közepén át akarta venni a repteret a klubtól, amely azonban erre nem volt hajlandó, mondván: megalapozatlan indokokkal mondták fel szerződésüket tavaly nyáron, amit bíróságon is megtámadtak. Az elnök most is azt mondja: nem híve a háborúnak - az egyesület várja a bíróság jogerős döntését, amit végre fog hajtani, s nem vár mást a vagyonkezelőtől sem.

Oda-vissza

Az állam még az 1930 as években kezdett el területeket osztani a repülő egyesületeknek, majd ezek 1945
után az államhoz kerültek. Addig az állam pénzzel támogatta a klubokat, majd a források fokozatosan elapadtak, az infrastruktúra leromlott. A rendszerváltás után a repülőterek az állami vagyonkezelő, illetve a honvédség tulajdonába vagy az önkormányzatokhoz kerültek azzal, hogy eredeti céljuknak meg kell feleljenek, ellenkező esetben a vagyonkezelő visszakapja a
területet.

Az egyesületnek - amelyben a kétszázöven tag, öt szakosztályban a maga költségén az általa választott szakágban oktat vagy sportolóként repül a Hármashatár-hegyen - 1998-óta van vagyonkezelési szerződése a repülőtér üzemeltetésére, amit 2006-ban módosítottak.

Az elnök szerint minden szabálynak megfeleltek és teljesítették a feltételeket, így azt sem érti, mit kifogásolt az MNV az elszámoláson.

"Soha nem ártottunk a vagyonkezelőnek, nem került állami pénzbe a működésünk, s amíg a lehetőségeik engedik, küzdeni fogunk a reptér és az azt kiszolgáló

épületek hosszútávú üzemeltetéséért" - mondja. Ez a küzdelem nem lesz könnyű. A vagyonkezelő ragaszkodik álláspontjához, a jelek szerint nem foglalkozik az ügyben folyó perrel sem.

Közben - csak, hogy a dolgok bonyolódjanak - a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőség március 26-án helyszíni ellenőrzés tartott a reptéren, aminek nyomán csaknem 16 millió forint hulladékgazdálkodási bírságot szabott ki az egyesületre környezetszennyezés és engedély nélküli hulladékgazdálkodás miatt. 

Tekintettel arra is, hogy a reptér a Budai Tájvédelmi Körzetben, országos jelentőségű védett természeti területen helyezkedik el. 

A felügyelőség arra hivatkozik, hogy az egyesület egy hektár területen 8729 köbméter hulladékot rakott le feltöltés gyanánt, ami építési törmeléket - követ, salakot - és egyéb hulladékot - geotextíliát, nylont, téglát, vas- és betondarabokat - is tartalmazott. 

Ha pedig ennyi nem volna elég, ugyanez a felügyelőség e hét hétfőjén újabb 155 millió forintos bírsággal sújtotta az egyesületet - ugyanazon indokok alapján, mint tette márciusban. 

Gavronek Ferenc kérdésünkre csak csodálkozni tud: nem hogy 155 milliót, de 16 milliót sem tudnának büntetésként kifizetni. Amúgy pedig hivatalos értesítést egyik büntetési tételről sem kapott, a mostaniról is a sajtóból értesült.

A Népszava kérdésére hozzátette: a területet valóban ők töltötték fel, de szó sincs semmilyen hulladékról, azt pedig végképp nem érti, hogyan számolhatták ki, hogy éppen 8729 köbméternyi a feltöltés.

"El akarnak üldözni innen bennünket. Korábban arra hivatkoztak, hogy a területet vissza akarják adni a kirándulóknak, mintha mi bármit is elvettük volna tőlük. Ez a terület hasznot nem hoz, tehát egyszerűen nem értjük, kinek, milyen üzleti érdeknek állunk az útjában.

Nem is találgatunk, a jogerős bírósági döntésre várunk. Addig nem tudok mást mondani, mint hogy minden reptérrel kapcsolatos vagyonkezelői nyilatkozat szándékos félrevezetés, hangulatkeltés" - mondja az egyesület elnöke.

A repülős egyesület nem találgat, s nekünk sem tisztünk a találgatás, bár a a civil szervezetek nem éppen a kormány kedvencei manapság. Korábbi elképzelések alapján mindenesetre szóbeszédek keringenek a környék másik főszereplőjének, a Pilisi Parkerdőnek az érdekeiről, meg holmi hosszú távra tervezett sportcentrumról, bobpályáról, amely ugyan nem volna útjában a civil röpködőknek - de, ki tudja, hol, ki, mit forgat a fejében, ha a Hármashatár-hegyre gondol?

A Műegyetemi Sportrepülő Egyesület tegnap délután végül is megkapta azt a határozatot, amelyben a Közép-Duna-Völgyi Környezet és Természetvédelmi Felügyelőség 155 836 620 forint bírság megfizetésére kötelezi az egyesületet. Ez ellen természetesen fellebbezést nyújtanak be.

"Közlekedési dugó" lesz ma a közgyűlésben: számos, a BKV-t és a fővárosi közösségi közlekedést érintő témát tárgyalnak a képviselők. Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy a BKV-nak - amely amúgy 2010 óta nem vett fel új hitelt - sürgősen kölcsönre, ahhoz pedig a tulajdonos önkormányzat kezességvállalására van szüksége. Méghozzá azért, hogy lejáró tartozásait kifizethesse. Ugyan a legutóbbi, 2003-as állami adósságleírás utáni években, 2009-ig felhalmozott mintegy 78 milliárd forintnyi tartozását a BKV csökkenteni tudta az utóbbi években, ám a hitelek nagy részét csak görgeti maga előtt.