Forma-1;Ayrton Senna;

Ayrton Senna FOTÓ: EUROPRESS/GETTY
IMAGES/PASCAL RONDEAU

- Sennáékra emlékezett a világ

Noha követelt nem egy halálos balesetet a Formula-1, a leggyászosabb hétvége éppen húsz esztendeje, Imolában következett be.

Hogy "csak" ketten veszítették életüket, az a vak véletlenen múlt. Ám azon a hétvégén a sportág valahavolt egyik legjobbja, Ayrton Senna és az egyik újonc, Roland Ratzenberger a pályán hunyt el, míg az akkor pályafutása második szezonját teljesítő Rubens Barrichello egy orrtöréssel és számos zúzódással megúszta a balesetét. És akkor még nem szóltunk arról a kilenc emberről, aki a vasárnapi futam rajtbalesetében - JJ Lehto Benettonjába hátulról belerohant Pedro Lamy járművébe - szétrepülő alkatrészektől szenvedett kisebb-nagyobb sérülést.

Az április 29-i szabadedzésen Barrichello Jordanjét megdobta a kerékvető, az autó a levegőbe emelkedett, és a gumifal tetejének ütközött, majd felborult. Barrichello eszméletét veszítette, kórházba került, ám hatalmas szerencséjére megúszta orrtöréssel és zúzódásokkal.

Másnap az időmérőn az újonc Ratzenberger elveszítette uralmát Simtekje felett, és a Villeneuve-kanyarnál a falba ütközött csaknem 300 kilométer/órás sebességgel. Az osztrák pilóta a baleset következtében súlyos koponyasérüléseket szenvedett, a kórházba szállítást követően pedig halottnak nyilvánították.

Ratzenberger balesetét látva Ayrton Senna szinte magán kívül volt, ám hiába mondták neki, hogy ilyen állapotban ne üljön autóba, a következőt válaszolta: "Vannak bizonyos dolgok, amelyeket nem lehet irányítani. Nem lépek vissza, rajthoz állok."
És úgy tűnik, a háromszoros világbajnok brazil valamit megérezhetett a Sors által neki szánt útról: a futam előtt békejobbot nyújtott nagy ellenlábasának, Alain Prostnak.

Majd felállt a rajtrács pole pozíciójába, de hiába rajtolt tökéletesen, a fent már említett rajtbaleset miatt öt kört a safety car mögött autózott. A verseny újraindítását követően a második körben aztán Senna Williams autója a Tamburellónál lesodródott a pályáról és a gumifalnak csapódott. A futamot piros zászlóval azonnal leintették. Sennát kiszabadították az autóból és kórházba szállították, ám megmenteni nem tudták az életét.

Egy tehetséges újonc és a sportág akkori legjobbja halt meg azon a hétvégén. Tegnap rájuk emlékezett a világ.

Az Európai Kézilabda Szövetség (EHF) első ízben rendez négyes döntőt a női Bajnokok Ligája történetében, korábban oda-visszavágók során dőlt el az elsőség. Az első Final Fournak Budapest, illetőleg a Papp László Sportaréna ad otthont szombaton és vasárnap. A részvevő négy csapat: a címvédő Győri Audi ETO KC, a 2012-es bajnok montenegrói Buducsnoszt, a macedón ZRK Vardar, valamint a dán Midtjylland - mindegyikük már hazánkban tartózkodik.