eltitkolt bevétel;Stabilitási Megtakarítási Számla;fehérítés;

2014-05-05 07:29:00

Legális pénzmosoda

Már több mint hatmilliárd forintnyi, korábban adózás alól kivont összeget legalizáltak három hónap alatt Magyarországon a Stabilitási Megtakarítási Számla (SMSZ) segítségével. A nemzetgazdasági miniszter, gazdaságot erősítő, jó döntésnek nevezte a fekete pénzek ilyen módon történő kifehérítését, míg az adószakértő törvényes pénzmosodának, és az IMF kieső forrásait helyettesítő költségvetési bevételnek tartja a megtakarítási számlákat.  

A Stabilitási Megtakarítási Számla ugyan alkalmat teremtenek arra, hogy a magánszemélyek legalizálják a bizonylattal alá nem támasztható jövedelmeiket, ám az a probléma, hogy a magyar adótörvények nem teszik lehetővé, hogy eltitkolt jövedelmet is be lehessen vallani.

Ha valaki akarná, akkor sem tudná szerepeltetni bevallásában a feketén szerzett jövedelmét, és megfizetni utána a személyi jövedelemadót, illetve az egyéni járulékokat. Amikor valaki zsebbe kap jelentősebb pénzösszeget, ezt egy adóellenőrzésnél okirattal kellene igazolnia - fejtette ki érdeklődésünkre Angyal József okleveles adószakértő, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy az adóamnesztia annak nyújthat teljes biztonságot a jövedelem legalizálásában, aki külföldi bankszámlán tartott pénzét kívánja ilyen formában haza hozni, vagy aki Magyarországon készpénzben tartja az adózatlan forintjait.

Nem jelent viszont megoldást az adóamnesztia azoknak, akik magyarországi bankszámlán tartanak adózatlan pénzt, és azt a stabilitás megtakarítási számlára utalással legalizálnák.

Tavaly december óta van lehetőség arra, hogy ha valaki legalább ötmillió forintért vásárol államkötvényt, és öt évig nem nyúl hozzá, akkor az adóhatóság nem firtatja a pénz eredetét és csak a tőke után kell adót fizetni. Az Országgyűlés 2013 nyarán fogadta el azt a törvényt, amivel legalizálni lehet a korábban külföldre menekített vagyonokat, illetve az adózás alól eddig kivont jövedelmeket. A három banknál - az OTP-nél, az FHB-nál és az UniCreditnél - elérhető SMSZ-re - a már említett - ötmillió forintnál nagyobb összeget lehet befizetni, amiből a pénzintézet állampapírokat vásárol.

A NAV a bankoktól csak összesített - a számlatulajdonos azonosítása nélküli - adatokat kap negyedévente, és néhány napja meg is érkeztek az első számok arról, hogy az adóhatóság adatai szerint az SMSZ három hónapos működése alatt 74 számláról összesen 6,185 milliárd forint gyűlt össze. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint jó döntés volt lehetőséget adni a feketepénzek legalizálására, mert az a gazdaságot erősíti.

A kormánynak az a szándéka, hogy a korábban ki tudja, milyen módon megszerzett jövedelmeknek a legalizálása megtörténjen. Ez egy helyes cél - emelte ki a miniszter.

A NAV a vagyonosodási vizsgálat alkalmával azt veszi górcső alá, hogy a magánszemély milyen forrásból jutott hozzá a pénzhez, amikor azt a bankszámláján elhelyezte. Ezért az a tény, hogy - a már a bankszámlára rátett összeget - továbbutalja valaki a megtakarítási számlára, nem jelent megoldást - hangsúlyozta Angyal József.

Az adószakértő szerint ez a törvény életveszélyes. Az eddig számlákra érkezett összegek átlagosan 85 millió forintot tesznek ki, vagyis az SMSZ a nagy összegű illegális jövedelmek kifehérítését szolgálja, a kisösszegűekét nem! Angyal József úgy véli: az SMSZ mögött az állhat, hogy állampapírba lehessen fektetni az illegális megtakarításokat.

A kormány kiebrudalta a Nemzetközi Valutaalapot, ezért pótolni kell valahonnan ezt a kieső bevételt - mutatott rá Angyal József, aki megjegyezte, hogy a nemzetközi gyakorlatban nem tud hasonlóról. Véleménye szerint ez az intézmény egyértelműen legális pénzmosodának tekinthető.

Várható, hogy az EU-nak lesz ellenérve az SMSZ-szel szemben, de most a májusi uniós parlamenti választások miatt ezt a témát vélhetően altatják Brüsszelben - fogalmazott az okleveles adószakértő.