Magyarország;sajtószabadság;Riporterek Határok Nélkül;

2014-05-05 12:54:00

Az információ hősei

A Riporterek Határok Nélkül (RSF) francia alapítású, az ENSZ-ben konzultációs státusszal rendelkező nemzetközi civil szervezet a hét végén, a sajtószabadság nemzetközi napja alkalmából a sajtószabadság-index mellett első ízben tette közzé az „Információ hőseinek” 100-as listáját. Ezen olyan, elsősorban tényfeltáró újságírók szerepelnek, akik nap mint nap kockáztatják életüket az információ szabadságáért, vagy pedig éppen szókimondásuk miatt évek óta börtönben sínylődnek.

Az ismertebb bátor sajtómunkások között megtaláljuk az ukrán Szerhij Lescsenkót, aki februárban leplezte le az elmenekült Viktor Janukovics elnök minden képzeletet felülmúló luxuséletét, az afgán nőjogi aktivista Nadzsiba Ajubit, aki 2013-ban elnyerte az újságírói bátorság díját a Női Média Nemzetközi Alapítványától (IWMF), a fehérorosz Zsanna Litvinát, aki Lengyelországból irányítja illegális rádióját a Lukasenka-diktatúra ellen.

Két évvel ezelőtt börtönözték be Szíriában két közvetlen munkatársával együtt Mazen Darvist, a szíriai sajtószabadság-központ vezetőjét, az Aszad-rendszer mindhármukat „terrorizmussal” vádolja. Az amerikai Laura Potras 2006-ban Oscar-díjra jelölt dokumentumfilmet készített az iraki háborúról és ő hozta össze az amerikai nemzetbiztonsági hivatal (NSA) volt munkatársát, Edward Snowdent Glenn Greenwalddal, a Guardian újságírójával, aki nyilvánosságra hozta az NSA körüli, nemzetközi vihart okozó leleplezéseket. Greenwald maga is tagja a „százaknak”.

 A kínai Li Csian-jün a rendőrségi és gazdasági korrupciós hálózatok  feltárása miatt került szembe a hatóságokkal. A bolgár Aszen Jordanov bloggerként a szervezett alvilág és a politikai élet összefonódásaira mutat rá, évek óta a Wikileaks hivatalos partnere. A listáról természetesen ez utóbbi alapítója, Julian Assange sem hiányozhat.  

 A kubai Yoani Maria Sanchez emberi jogi harcost már 2008-ban „a világ legbefolyásosabb személyiségei” közé sorolta az amerikai Time magazin. A mexikói Anabel Hernández másfél évtizede próbálja leleplezi az állam, a gazdasági élet és a hadsereg kapcsolatait a drogkartellekkel, 2010-ben best-seller lett az egyik könyve e témában. Bár azóta elvileg rendőri védelem alatt áll, többször is megtámadták, családtagjait halálosan megfenyegették, több informátorát megölték.

Szerepelnek még a százas névsorban szép számmal orosz, azeri, üzbég, tibeti, valamint különböző arab és afrikai országokból származó újságírók is. Magyar kolléga egyelőre nincsen közöttük.  

Magyarország egyébként továbbra is mélyrepülést mutat az RSF sajtószabadság-listáján. A februárban közzé tett rangsor szerint tavaly óta újabb 8 hellyel csúszott vissza hazánk, és immár csak a  64. helyen áll.

2012-ben Magyarország még a 40. volt ugyanezen a listán, tavaly már csak az 56., míg a legfrissebb lista szerint a 64. helyre csúszott vissza. Az Európai Unió tagállamai közül csupán Horvátország (65.), Görögország (99.) és Bulgária (100.) van mögöttünk.  A három éllovas továbbra is Finnország, Hollandia és Norvégia.