paksi atomerőmű;atomerőmű-bővítés;Orbán-Putyin paktum;Paks II.;

2014-05-06 07:19:00

Álmeghallgatás Pakson

Érdemi információk közreadása nélkül zajlott a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatos tegnapi közmeghallgatás. A felelős szervezetek elismerték, tizenegy előkészítő tanulmány létezik a beruházásról, de azok megismertetése a közvéleménnyel szerintük jelenleg "nem lenne kívánatos".  Az Együtt-PM peres úton akarja kikényszeríteni a közérdekű információk nyilvánosságra hozatalát.

Továbbra is titok övezi, hogy miért, miként bővül a paksi atomerőmű - ennyi a sommázata a tegnapi, a paksi városházára szervezett közmeghallgatásnak. A fórumot az új blokkok elhelyezését megelőző engedélyezési eljárás első lépéseként hívták össze és az Országos Atomenergia Hivatal (OAH), valamint a beruházást koordináló MVM Paks II.Zrt. adott volna tájékoztatást.

Számos kérdést fogalmazott meg a hallgatóság, ám a válaszok nem sok érdemi információt tartalmaztak. Így a helybéliek és a közvélemény továbbra is csak sötétben tapogatózhat a beruházással kapcsolatban - nyilatkozta lapunknak az eseményen részt vevő Jávor Benedek.

Az Együtt PM társelnöke elmondta: a jelenlévők többek között kíváncsiak lettek volna arra, hogy miként látják majd el hűtővízzel az új blokkokat, kell-e hűtőtornyokat építeni, vagy duzzasztót a Dunán, milyen egyéb beruházások társulnak még az erőműblokkokhoz. A kérdéseket azonban minden alkalommal elhárították mind a hatóság, mind a cég képviselői. Hol arra hivatkoztak, hogy nincs elegendő információjuk a válaszadáshoz, hol pedig arra, hogy a projekt jelenlegi szakaszában nem adhatnak felvilágosítást az adott kérdésről.

Emiatt még arra sem derült fény, hogy mi alapján dőlt el, hogy szükséges az atomerőmű bővítése és milyen létesítmények épülnek majd. Miközben ezeket az alapvető információkat joga van megtudni a közvéleménynek - tette hozzá Jávor, aki szerint törvénysértő, hogy a mind a hatóság, mind a beruházó, mind a kormányzat titkolódzik a társadalom előtt. Emiatt, ha kell az Együtt PM bíróságon kényszeríti majd ki az építkezésre vonatkozó információkat - közölte a társelnök.

A meghallgatáson tizenegy építkezést előkészítő tanulmányról is szó esett, azok tartalmát, jellegét azonban nem ismerhették meg az érdeklődők. Az építési projekt cég arra hivatkozva tagadta meg a tanulmányok közreadását, hogy az az építkezés jelen fázisában "nem lenne kívánatos".

Jávor kijelentette: jogi úton lép majd fel annak érdekében, hogy ezeket az elemzéseket is mihamarabb megismerhesse a közvélemény, amely a kormányzat folyamatos ködösítése miatt máig teljesen tájékozatlan az évtizedekre meghatározó, legalább háromezer milliárd forintos építési programmal kapcsolatban.

A Fidesz-kormány az utóbbi években tudatosan szűkítette azoknak a körét, akiket egyáltalán bevon a közmeghallgatásokba. Korábban a paksi atomerőmű három kilométeres körzetében ingatlannal rendelkezőket kezelték az engedélyezési eljárásokban érintettként a hatóságok. Mostanra viszont többszöri törvénymódosítással mindössze ötszáz méterre csökkentették az úgynevezett hatás sávot. Így jelenleg már alig tucatnyi tulajdonost véleményét kell meghallgatniuk a hatóságoknak az engedélyek kiadása során. Ennek is köszönhető, hogy alig több mint százan vettek részt a tegnapi közmeghallgatáson.

Az Együtt PM politikusa úgy véli: a Fidesz-kormányt valójában nem érdekli sem a helyben lakók, sem társadalom véleménye a paksi atomerőmű bővítéséről. Ezt igazolja a tegnapi meghallgatás is, amelyen semmilyen érdemi válasz nem hangzott el, csupán arról volt szó, hogy a hatóság és az állami projektcég formálisan eleget tett a jogszabályi kötelezettségének.

Félő, hogy a paksi létesítmény végül úgy épül meg, hogy a lakosság csak utólag értesül még az alapvető információkról is, és akkor szembesül azzal, hogy a kormányzat milyen szükségtelen óriás beruházást kényszerített az emberekre.