Martin Luther King polgárjogi harcos szavaival buzdította a Szabadság téri '44-es német megszállási emlékmű ellen immár egy hónapja folyó civil tiltakozó akció résztvevőit tegnap Popper Gábor, a Liberálisok alelnöke. A szokásos esti tüntetésen beszédet mondott az akciósorozat állandó résztvevője, Mécs Imre is.
Az egykori '56-os halálraítélt, későbbi parlamenti képviselő azzal lelkesítette az egybegyűlteket, hogy felidézte az 1988. június 16-i eseményeket, megjegyezve: sose lehet tudni, mikor érik be a rendszerrel való szembenállás gyümölcse.
Ismert: akkor, Nagy Imre és társai kivégzésének 30. évfordulóján a demokratikus ellenzék megemlékezést és tüntetést rendezett a Batthyány-örökmécsesnél, majd a tegnapi tiltakozás színhelyén, a Szabadság téren, az MTV székházánál, ahol beszédet mondott Mécs Imre is; nem sokkal később pedig a Vörösmarty térre átvonult tömeget a rendőrség szétverte. Viszont egy évvel később elindult a remdszerváltás; a Hősök terén Nagy Imrét és mártírtársait újratemették.
A tegnapi Szabadság téri tüntetésen felolvasták Kardos Péter főrabbinak a 2012. december 2-i, a több tízezres Kossuth téri antifasiszta, nácizmus ellenes tüntetésen el nem hangozhatott beszédét is. A listázási javaslatával elhíresült jobbikos Gyöngyösi Márton képviselő felszólalására utalva Kardos Péter beszéde kitért arra: "Ennek a háznak falai 70 évvel ezelőtt már hallottak hasonló felszólalásokat. Akkor büdös zsidók voltunk, ma nemzetbiztonsági kockázat vagyunk! (...) Bennünket már egyszer felmértek! Bennünket utána megjelöltek. Bennünket utána elhurcoltak, megkínoztak és meggyilkoltak."
Ma ismét élőlánccal tiltakoznak a Szabadság téri tüntetők a szobor és az Orbán-kormány emlékezetpolitikája ellen. Vagyis a demonstrációsorozat folytatódik, sőt a szervezőktől származó információink szerint egyre erőteljesebb jelenlét várható a téren, ahol eközben szinte kész a tiltakozók által csak "elátkozottnak" mondott emlékmű.
A civilek megakadályozni múlt hét eleje óta már nem tudják az építkezést. A józsefvárosi jegyző birtokvédelmet biztosított a kivitelező cégnek, ez pedig feljogosította a rendőröket arra, hogy "megtisztítsák" a terepet a demonstrálóktól. Ezt meg is tették, azóta erős a rendőri jelenlét a helyszínen.
Az új "mindenes"
Lapunk úgy értesült, hogy a Páva utcai Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény (HDKE) élére várhatóan a HDKE közalapítványának jelenlegi kuratóriumi elnökét, Haraszti Györgyöt nevezi ki a miniszterelnök. Úgy tudjuk, a felkérés megtörtént, a döntést a kormány hamarosan meghozza.
Az igazgatóváltás amiatt vált szükségessé, mert hétfői hatállyal távozott posztjáról Szita Szabolcs, a HDKE eddigi igazgatója. Szita mandátuma szombaton járt le, de környezetében többen úgy vélik, a közelmúlt eseményei után aligha maradt volna a posztján.
Méltatlannak nevezte és bírálta ugyanis, hogy az ő tudta nélkül kötött április végén a HDKE nevében Haraszti együttműködési megállapodást a kormány által alapított Veritas Történetkutató Intézettel. A dokumentumot a Veritas részéről Szakály Sándor főigazgató írta alá, aki "idegenrendészeti intézkedésnek" nevezte az 1941-es kamenyec-podolszki deportálást, ami társadalmi felháborodást váltott ki, ám ő mégsem mondott le.
Megírtuk: az együttműködés megkötéséről a HDKE közalapítványának kuratóriuma tagjai is csak utólag értesültek. Egyébként a kurátorok mandátuma szintén most jár le; az új tagokat a Miniszterelnökség nevezi ki.