menedékhely;Állatkert;méhek;veszélyforrás;

2014-05-08 13:38:00

Menedék a méheknek

A beporzó rovarok számára lakó- és áttelelőhelyet biztosító méhmenedéket adtak át csütörtökön a Fővárosi Állat- és Növénykerthez tartozó Holnemvolt Parkban.

MTI Fotó: Mohai Balázs

MTI Fotó: Mohai Balázs

Persányi Miklós, az intézmény főigazgatója az eseményen elmondta: több mint 25 ezer méhfaj létezik, és a rovarbeporzású növényfajok 80 százalékának fennmaradása nekik köszönhető. Az új építmény pedig abban segíthet, hogy minél többen megismerjék a méhekre leselkedő veszélyforrásokat.

"Az élővilág kölcsönösen összefüggő harmonikus viszonyban létezik, amelyben a növények a virágport, a nektárt adják a méheknek és más beporzóknak, amelyek elvégzik a beporzást. Az utóbbi esztendőkben a tudósok és a méhészek egyaránt azt észlelték, hogy nagy mennyiségben pusztulnak a méhek, pedig ezen rovarok eltűnése beláthatatlan katasztrófával fenyeget" - hangsúlyozta az intézmény vezetője.

Szegfalvi Zsolt, a Greenpeace Magyarország igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a beporzóknak köszönhetjük minden asztalunkra kerülő ételnek az egyharmadát, és ha ezen rovarok eltűnnének, akkor a minket körülvevő világ is teljesen másként nézne ki. A szervezet 2013 januárjában mutatta be beporzóvédelmi kampányát, ekkor azonosítottak hét olyan általánosan elterjedt vegyszert, amelyek kiemelten veszélyesek a beporzókra. A kampány révén sikerült elérni, hogy a hétből négy vegyszert az Európai Bizottság betiltott - közölte az igazgató, hozzátéve: a cél a további vegyszerek korlátozása és a beporzók védelme.

Az oktatási célra is alkalmazható méhmenedéket a Greenpeace Magyarország Mentsük meg a méheket! kampánya keretében Andrew G. Vajna, a filmipar megújításáért felelős kormánybiztos és felesége, Vajna Tímea, a kampány támogatói avatták fel.A méhmenedék természetes anyagokból készített építmény, amely a magányosan élő méhek és más hasznos rovarok - többek között lepkék, katicabogarak - számára kínál megfelelő szaporodási és áttelelési lehetőséget.