Vitézy Dávid;Index.hu;bérletek;Budapesti Közlekedési Központ;www.bkk.hu/automata;jegy- és bérletkiadó automata;

2014-05-09 07:15:00

BKK-bérlet csak igazolvánnyal

Hatvan már üzemel abból a háromszáz jegy- és bérletkiadó automatából, amelyet a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) beruházásaként telepítenek a fővárosban és az agglomerációban. Az automaták a jegyeken kívül bérletek kiadására és számla kiállítására is alkalmasak, az érmék mellett papírpénzt és bankkártyát is elfogadnak, ezért a jövőben kevesebb sorban állásra kell számítaniuk a budapesti utasoknak. 

A számlaigényléshez azonban előzetesen regisztrálni kell a www.bkk.hu/automata oldalon. Ráadásul az új automaták által nyomtatott bérletekhez már most szükséges megadni egy arcképes igazolvány számát, amely BKK vagy Volánbusz bérletigazolvány, személyazonosító igazolvány, diákigazolvány (diákbérlethez kötelező), a kártya formátumú jogosítvány, az útlevél vagy egyéb kedvezményre jogosító okmány lehet.

Május 13-tól a BKK valamennyi ügyfélszolgálatán vagy jegypénztárában csak arcképes igazolvánnyal lehet bérletet vásárolni. Emiatt bevezetik a BKK-ügyfélkártyát, amely a bérletigazolvány számának feltüntetésére alkalmas kártya.

Az ügyfélkártyával így akár az egész család bérlete is megvásárolható, ugyanis a kártyán akár négy igazolványszámot is fel lehet tüntetni. Az automaták telepítését március végén az M4-es metró indulásával kezdték el, a teljes projekt várhatóan egy év alatt fejeződik be. Az automaták többnyelvű menürendszerrel és érintőképernyővel rendelkeznek, használatuk rendkívül egyszerű.

Rendkívül elszaporodtak a bérletes csalások, hiába tett a BKK rengeteg feljelentést, hiába buktatott le még belső embert is a cég belső ellenőrzési csoportja, nem lehetett gátat vetni a hamisításoknak - ezzel indokolta a BKK vezérigazgatója, hogy miért volt szükség arra a szigorításra, hogy május 13-tól csak arcképes igazolvánnyal lehet bérletet vásárolni.

Vitézy Dávid az Index.hu-nak arról is beszélt: bukott le például pénztáros is, aki hamisított vagy érvényességi pecséttel manipulált bérletet forgalmazott. „Egyből kirúgtuk, de a bérlethamisítás körül már maffiaszerű rendszer alakult ki, és ez nem mehetett így tovább” - tette hozzá, megjegyezve, hogy a hamisítás évi két-három milliárd forint kárt okozott, ami reményeik szerint megszűnik a szigorítások bevezetésével.