Kúria;Hunvald-per;

2014-05-09 07:07:00

Júniusban újra Hunvald-per a Kúrián

Június 17-én kezdődik a Hunvald-per tárgyalása a Kúrián. Kónya István, a Kúria elnökhelyettese - egyben a büntetőkollégium vezetője - a Magyar Nemzetnek azt mondta: a június 17-i elsőt 24-én, majd július elsején újabb tárgyalási napok követik. A legfelsőbb bírói fórumon Belegi József háromtagú tanácsa hozhat majd jogerős döntést az erzsébetvárosi ingatlanüggyel összefüggő perben, amelyet a másodrendű vádlott Hunvald György volt erzsébetvárosi MSZP-s polgármester miatt emlegetnek sokan Hunvald-pernek. A 25 vádlottat felvonultató büntetőeljárásban - a felmentések és az elfogadott ítéletek miatt - már csak hat vádlottról kell dönteni.

A per évek óta húzódik: a Fővárosi Törvényszéken 2011. április 7-én kezdődött eljárásban 2012. február 24-én hirdették ki az elsőfokú ítéletet. Csak másfél évvel később folytatódott a per másodfokon, a Szegedi Ítélőtáblán, ahol 2013. október 10-én ítéletet is hirdettek. Az ítélőtábla nem helyezte hatályon kívül az elsőfokú döntést, noha a vád és a védelem is új eljárást indítványozott. Ehelyett Szegeden több vádlott esetében megváltoztatták a Fővárosi Törvényszék döntését; Hunvald György és Gál György esetében is enyhítettek például.

A maffiavád alól - az elsőfokú ítélettel megegyezően - Szegeden is felmentették Hunvaldot, sőt, a bérlakás-kiutalások miatt az ötrendbeli hivatali visszaélést háromra csökkentették. Ám egy vádpontban - Szabó Zoltán, a kerület volt parlamenti képviselője részére biztosított telefonhasználathoz kapcsolódóan - az elsőfokon még felmentő ítéletet megváltoztatva, hűtlen kezelésben bűnösnek találták Hunvaldot. Maradt a nagyságrendileg 30 milliós kártérítési kötelezettség.

A korábban Hunvaldra kiszabott másfél év letöltendő sem változott - igaz, börtönbe nem kellett vonulnia, mert csaknem két és fél évet már előzetesben töltött. Eközben Strasbourgban is hoztak egy ítéletet Hunvald ügyében: az Emberi Jogok Európai Bírósága a volt polgármesternek adott igazat a magyar állammal szemben. Az ítélet megállapította, az állam a hosszú előzetes letartóztatással megsértette Hunvald szabadságjogait, ezért kártérítést ítéltek meg számára.