„Végelgyengülésben múlt ki a fasiszta fenevad, végelgyengülésben múlt ki a háború” – írja a szerző és emlékeztet arra, hogy a Népszava „soha, még a legnehezebb időkben sem szűnt meg a lehetőségek adta körülmények között hirdetni, hogy ez a háború csak a demokrácia, a szabadság, az emberiség győzelmével, és a diktatúra, a bestialitás, a rabszolgaság teljes megsemmisülésével végződhetik.”
A háború eseményeinek, szörnyűségeinek felidézése után a cikk köszönetet mond Sztálinnak, a Vörös Hadseregnek és a szövetségeseknek, de hangsúlyozza: még koránt sincsen béke.
„Demokratikus, független, szabad és boldog Magyarországot akarunk, és akar ebben az országban minden becsületes ember, de ehhez munka kell, hihetetlenül sok becsületes munka, hogy fölépíthessük azt és még többet, amit a fasiszta barbarizmus és a nyilas banditizmus elpusztított. Erre a munkára kell összefogni minden építőerőt, mert csak így volt értelme annak az óriási áldozatnak, amelyet hoznunk kellett” – olvasható az írás végén.
A vezércikk szerzője, Száva István (1907 - 1970 1927-ben lett tagja az Magyarországi Szociáldemokrata Pártnak. 1933-tól volt a Népszava állandó munkatársa. 1935-ben osztályellenes izgatás vádjával bebörtönözték. 1944-ben részt vett a Magyar Front által szervezett ellenállási mozgalomban. 1945-től a Népszava felelős szerkesztője, az SZDP országos vezetőségének és a politikai bizottságának tagja volt. 1947–48-ban a Kossuth Népe főszerkesztője, 1948–50-ben a MUOSZ ügyvezető elnöke. 1950-ben koholt vádak alapján letartóztatták, 1955-ben szabadult. 1956-ban rehabilitálták, és a Hétfői Hírek felelős szerkesztője lett. A 60-as években számos ifjúsági életrajzi regény szerzője volt: A Menlo-parki varázsló a nagy feltaláló Thomas Edison, A siracusai óriás Archimédész, az Egyedül a halál ellen Semmelweis Ignác életét dolgozta fel.
Az 1945. május 9-i szám a továbbiakban közli Winston Churchill brit miniszterelnök és VI. György angol király rádióbeszédét, Harry S. Truman elnök kiáltványát az amerikai nemzethez, valamint a Reims-ben aláírt fegyverletételi okmány szövegét. „Legújabb” címmel jelenti, hogy a kanadai hadsereg egységei elfogták Arthur Seyss-Inquartot, Ausztria, Dél-Lengyelország és Hollandia helytartóját, akit 1946-ban a nürnbergi perben halálra ítéltek és kivégeztek.
A lap 3. oldalán beszámol az előző napi békeünnepről „Mámoros tömegek ünnepelték Európa felszabadulását a Szabadság téren” címmel, a két munkáspárt közös fellépéséről, a 4. oldalon Kassák Lajos írása olvasható a békéről 1945. május 7 címmel. Az 5. oldalról megtudhatjuk, hogy az 1943-ban létrehozott hírhedt "Magyar Zsidókérdés Kutató Intézet" épületében 40 ezer feljelentőlevelet találtak, és Svájc nem fogadta be Bárdossy László volt miniszterelnököt, aki Magyarországot beléptette a háborúba. Egy évvel később Bárdossyt népbírósági perben ugyancsak halálra ítélték és kivégezték.