„A különböző szereplőktől érkezett jelzések és a tapasztalatok, a zenekar körül kialakult feszültség azt a meggyőződést erősítették, hogy a városvezetés nem tud azonosulni a Miskolci Szimfonikus Zenekar ügyvezetésének gyakorlatával. Az egyik utolsó mozzanat az volt, hogy a Horváth Ádám az együttes ügyvezető igazgatója által művészeti vezetőnek felkért – a zenekar nagy többségének támogatását is bíró – Hamar Zsolt visszalépett a szerződéskötés előtt” – így indokolta a Népszava kérdésre Horváth Ádám távozását Kiss Gábor, Miskolc alpolgármestere. Hamar Zsolt - mint lapunk elsőként megírta – épp az ügyvezetéssel, tehát Horváth Ádámmal való konfliktusok miatt nem fogadta el a felkérést, legalábbis ez szerepel abban az április végén kelt levélben, amit a zenekar tagjainak küldött. Hamar Zsoltot még 2013 második felében kéret fel Horváth a művészeti vezetői és első karmesteri posztra.
Horváth Ádám formálisan közös megegyezéssel távozott, ám úgy tudjuk, Hamar Zsolt távozása után, az alpolgármester azt közölte vele, megingott a bizalom benne. Erre állítólag Horváth azt felelete, az ő bizalma is megingott városvezetésben. Három opciót ajánlott fel számára a város, vagy lemond a 2013. július 1-én szabályos pályázattal öt évre megszerzett pozícióról, vagy közös megegyezéssel távozik, az egy év helyett fél éves illetményét kapva végkielégítésként. Harmadik opció az lett volna, hogy a város alkalmatlanság címén felmond a zenekar igazgatójának. Végül a közös megegyezést választották, az ügyvezető igazgató munkaviszonya csütörtökön meg is szűnt. Horváth Ádám nem kívánt nyilatkozni az ügyről. Úgy tudjuk, hogy az ügyvezető Győriványi Ráth György első vendég karmesterrel elkészítette a jövő évad programtervét, s a zenekar büdzséje stabil.
Különös, hogy bár Horváth rövid úton távozott, mégsem Hamar Zsolt tér vissza, hanem, mint Kiss Gábor közölte: Gál Tamással indított el „nagyon előremutató tárgyalásokat, hogy vállaljon szerepet művészeti vezetőként” Miskolcon. A politikus hozzátette, Gál Tamás országosan elismert szakember, többek között Hamar Zsolt tanára is volt, konszenzusteremtő személyiség, aki sokszor vezényelt Miskolcon és a zenekar által elfogadott karmester.
Ha sokszor nem is vezénylet Miskolcon, valóban megfordult ott néhányszor, a zenekar ismeri, és nagyra becsüli őt – tudtuk meg az együttes név nélkül nyilatkozó tagjaitól. Kiss Gábortól pedig azt, hogy Horváth helyére cégvezetőként az „Operafesztiválnál és a zenekarnál tapasztalatokat szerzett helyi szakembert” kíván megbízni még a mai nap folyamán. Úgy tudjuk ő nem más, mint Szászné Poruzs Krisztina, akit épp Horváth távolított el pozíciójából.
A zenekar, akinek tagjai nem mernek névvel nyilatkozni, azt mondják, egyre nehezebben viselik a körülöttük lévő bizonytalanságot. Nem tudni, megvalósítják-e a kidolgozott évad tervet, vagy az új művészeti vezető újabbat hoz? Az sem tudni, hogy a most folyó lemezfelvételt az új ügyvezetés kiadja-e? A zenészek nyugalmat és békét szeretnének.
Horváth Ádámot 2013 júliusában a Miskolci Szimfonikus Zenekar és a Miskolci Kulturális Központ ügyvezető igazgatójának nevezték ki, ám utóbbi posztjáról hamar lemondott, ami a város és az ügyvezetés közti problémát sejtetett. Horváth 2010 őszétől 2011. június 30-ig a Magyar Állami Operaház miniszteri biztosa, majd Réthelyi Miklós kultúráért is felelős miniszter által kinevezett főigazgatója volt. Bár a posztot pályázaton nyerte el, a kormányzaton belüli presztízsharcok miatt néhány nap múlva le kellett mondania. 2012-től az MTVA munkatársa lett, ahol a Pannonia Kft. vezetőjeként az intézmény művészeti együtteseiért, különösen a Rádió Zenekarért felelet. Nagy vehemenciával látott munkához, át akarta alakítani céget, hogy többletforrásokhoz jusson a zenekar. Ám úgy tudjuk, főnökei nem nézték jó szemmel, hogy felkavarja az állóvizet. Innen is távoznia kellett.