ablakok;nyilászárók;

2014-05-09 17:48:00

Mire figyeljünk a nyílászáróknál?

Magyarország fontos európai termelési központtá vált a "nyílászáró iparban ", s ma már nemzetközi elismertségnek örvend. Így tavasszal, amikor az építkezések, vagy felújítások megindulnak, érdemes néhány hasznos tanácsot megszívlelni az ajtók, ablakok piacáról.

-  A minőségi magyar ablak – amely energiatakarékos és környezet barát - világviszonylatban is korszerűnek számít - mondja Bátorné Rácz Judit, a Füzesabonyban immár 20 éve működő Fenstherm-West nyílászáró gyár kereskedelmi igazgatója, aki szerint az ablakok esetében is van néhány olyan fontos adat, amelyből világosan és egyszerűen kiderül: melyiket érdemes és szabad megvenni.

A legfontosabb, hogy szakemberektől vásároljunk: biztonságosabb azokat a hazai családi vállalkozásokat megkeresni, akik nem csak régóta foglalkoznak jó minőségű magyar nyílászárókkal, de vállalják értük a garanciát és azok beszerelését is. Nagyon sokszor előfordul ugyanis, hogy a minőségi ablak a szakszerűtlen beszerelés miatt nem hozza meg a kívánt hatást, ezért érdemesebb komplett árajánlatot kérni, mert abból derül ki világosan: könyöklőkkel, párkánnyal, a régi ablak kiszerelésével, elszállításával, az új beszerelésével, valamint megfelelő garanciával kompletten, mennyibe is kerül az ablakcsere. Hiába olcsó ugyanis egy akciós nyílászáró, ha a felsoroltak még sokkal nagyobb többletköltséget jelentenek. Semmiképpen ne vegyünk ablakot a "CE" jelölés szerinti típusvizsgálati bizonyítvány megléte nélkül.

Fontos, és manapság gyakran hangoztatott információ, hogy egy ablak hány kamrás, de a kamraszámmal nem emelkedik egyenes arányban a minőség. Lényeges viszont az úgynevezett "Uf" érték, amely az ablakkeret hő átbocsájtási tényezője. Ez az érték egy olyan pontos adat, amely ötvözi a beépítési mélység (vastagság), a kamraszám és a nyílászáró keretének más fontos adottságait. Ha ez az  1,0-1,3 között van, bizonyosan jó minőségű nyílászáróról beszélünk. Kezdjünk viszont gyanakodni, ha egy üzletben az említett "Uf" értéket, vagy az ablakok "Uw"-vel jelzett hő átbocsájtási értékét nem tudják megmondani - vagy esetleg nem is tudják mi az. Az "Uw" értéknek optimálisan egyébként 0,8-1,3 között kell lennie.

Panellakásoknál az ablak beszerelése a mai technológiák mellett néhány óra, de egy átlagos méretű házban is bőségesen egy napon belül el lehet végezni ezt a munkát. A mai, jó minőségű műanyag technológiák pedig gyakorlatilag egy életre szólnak.