Norvégia pénteken úgy döntött, hogy felfüggeszti az Európai Gazdasági Térség és a Norvég Alapok Magyarországgal kötött szerződései alapján folyósított pénzek kifizetését - olvasható az oslói külügyminisztérium honlapján megjelent közleményben. A norvégok úgy fogalmaztak, hogy a magyar kormány áthelyezte az alapok forrásainak kifizetését és programjainak kivitelezését, valamint ellenőrzését a központi kormányzati adminisztráció rendszeréből egy független, állami tulajdonú társasághoz, és ezzel a lépéssel megszegte a szerződésekben foglaltakat.
„A Magyarország által tett lépések elfogadhatatlanok. Sajnos, a magyar kormány kevés hajlandóságot mutatott arra, hogy olyan megoldást találjunk, amely megfelel a megkötött egyezményeknek. Ezért úgy döntöttünk, hogy ezen ügy rendeződéséig felfüggesztjük a kifizetéseket” – nyilatkozta Vidar Helgesen, a norvég kormány EGT- és EU-ügyekért felelős minisztere.
A hivatalos indoklás szerint "az Alapok felfüggesztésére vonatkozó döntés nem függ össze a Lázár János államtitkár és Vidar Helgesen között nemrég történt levélváltással". Mégis akadnak olyan megfigyelők, akik úgy vélik, a három ország nevében eljáró skandinávok (a programnak része Izland és Liechtenstein is, bár a pénzek 97 százalékát Norvégia adja) most visszavágnak azért, hogy a Norvég Alapoknak csak egy töredékét jelentő NCTA ügyében magyar kormánytényezők - elsősorban Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár, majd Csepreghy Nándor fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkár - nekiugrottak az adakozóknak. Azt kifogásolták, hogy a támogatást osztó alapítvány szerintük szorosan kötődik az LMP-hez. A megszólított szervezet, az Ökotárs Alapítvány ezt cáfolta.
Más értelmezés szerint viszont ugyanaz történt a Norvég Alapokkal, ami az európai uniós pénzekkel: az Orbán-kormány január 1-jén gyökeresen átalakította a támogatások fogadására szolgáló szervezeteket. A finanszírozás felfüggesztése nem azt jelenti, hogy ezek a pénzek elvesznének, hanem hogy - az EU intézményrendszerhez hasonlóan - a Norvég Alapok is időt kértek az átalakuló magyar fejlesztési intézményrendszer tanulmányozására - mondta a hvg.hu-nak egy neve elhallgatását kérő közösségi fejlesztési szakértő.
Azt se lehet kizárni, hogy Lázár megelőző csapást alkalmazott: azért vette elő a sokkal kisebb súlyú NCTA ügyét, mert már tudta, hogy a norvégok felfüggesztik a kifizetéseket. A Népszabadság pénteki száma azt írta, hogy Lázár egy szerdai levélben maga kérte az NCTA felfüggesztését az illetékes norvég minisztertől. A sors iróniája: a norvégok közölték, hogy az NCTA továbbra is fizet, a pénzosztásban pedig ezentúl is az Ökotárs a partner.
Akárhogy is, a norvégok nagyon határozottan fogalmaznak: a magyar kormány az EGT és Norvég Alapok forrásainak és programjainak lebonyolításával és monitorozásával kapcsolatos teendőket az állami tulajdonban lévő, de attól szervezetileg független Széchenyi Programiroda Nonprofit Kft.-hez helyezte át. Ez egyoldalú döntés volt, mely ellentétes az EGT és Norvég Alapok szabályaival, valamint Magyarország Norvégiával, Izlanddal és Liechtensteinnel megkötött egyezményeivel. A magyar kormánnyal folytatott párbeszéd a jelen pillanatig nem vezetett eredményre. A Norvég Alapok programjainak lebonyolításával és monitorozásával kapcsolatos feladatoknak vissza kell kerülniük a magyar központi államigazgatás szerveihez, összhangban azzal a gyakorlattal, amelyet az összes többi kedvezményezett ország folytat – áll Helgesen nyilatkozatában.
A nol.hu összeállításában arra mutat rá, hogy úgy tűnik, a kormány olyan helyzetet akar kialakítani, amelyben minden fejlesztési forrásról Lázár környezetében születik döntés. A Széchenyi Programiroda ugyanis szorosan köthető a Századvéghez és Lázár Jánoshoz.
Újabb pénzforrást zár el a kormány
Az európai uniós fejlesztési alapok magyarországi működésének lefulladását követően immár a hasonló működésű Norvég Alapok is felfüggesztették a magyar programok finanszírozását. Ennek kapcsán üzent az MSZP Orbán Viktornak: kormányfőként Lázár János pénzéhségből és hatalomvágyból elkövetett országrontó intézkedéseiért felelősséggel tartozik! Jelenleg ugyanis sehonnan nem érkezik fejlesztési pénz Magyarországra!
A Norvég Alapok keretében hazánkba érkező pénz olyan, vissza nem térítendő támogatás volt, amelyből az elmúlt években számos környezetvédelmi, közlekedési, városvédő beruházás valósult meg, az M3-as autópálya kivezető szakaszán húzódó zajvédő fal megépítésétől a Mátyás-templom történelmi harangjainak felújításáig - összegezte Szanyi Tibor EP-listavezető. Ne bízzon kormányzati kulcspozíciót egy olyan emberre, aki a fideszes mutyik levezénylésén túl jobbára csak a Magyarországra érkező európai fejlesztési források befagyasztásának a "mestere"- tette hozzá.
Őszintén gratulálok Magyarország kormányának, legfőképp Orbán Viktor jobbkezének, Lázár Jánosnak! - írta blogjában Bajnai Gordon, az Együtt-PM alapítója. Így folytatta: Gratulálok, hogy miután sikerült olyan pénzosztási rendszert alkotni, ami 1500 milliárd forintnyi uniós forrástól menti meg Magyarországot, most a Norvég Alaptól érkező 40 milliárdtól is megvédenek minket.