cigány;roma;kitelepítés;Miskolc;

A Farkas Flórián vezette csapatnak minderre szava sincs. FOTÓ: BIELIK ISTVÁN

- Elűzik a szegényeket Miskolcról

Megszavazta a miskolci közgyűlés a város szegényeinek kitelepítéséről szóló tervezetet: aki "önként" elhagyja önkormányzati otthonát és a városon kívül vesz másik ingatlant, pár százezertől kétmillió forintig terjedő támogatást kap.

Nagyjából 300 önkormányzati tulajdonban lévő lakásról van szó, ezek fele üresen áll, egy részükben jogcím nélküli lakáshasználók laknak, és csak egy nagyon kis százalékában vannak jogos bérlők. Dr. Simon Gábor, a közgyűlés szocialista tagja lapunknak elmondta: számítások nem készültek, nem tudni, hány család vásárolna lakást, így az sem ismert, mibe kerülne mindez a városnak. Miskolc költségvetésében nem is szerepel ilyen tétel.

Soós Attila, a városi közgyűlés Fidesz-KDNP-frakciójának szóvivője kedden arról beszélt, hogy a miskolci "gettók és nyomortelepek" felszámolását tervezik a biztonságos, élhető város megteremtéséért. Miskolc "szégyenfoltjait, a bűnözés melegágyát" akarják eltűntetni, ami a "gettók, nyomortelepek" teljes felszámolását jelenti. A diósgyőri stadion környéki, úgynevezett számozott utcák, Lyukó-völgy, a Tetemvár, a Hideg-sor ingatlanjairól van szó. Soós Attila kedden még azt mondta: "aki hajlandó elhagyni a tartós lakhatásra, gyermeknevelésre alkalmatlan házakat, és a város közigazgatási határán túli településeken vesz új, magasabb komfortfokozatú ingatlant, másfél-kétmillió forintot kapna".

A közgyűlés elé viszont egy merőben más tervezet került. Eszerint a rossz állapotú, műszakilag elavult, kizárólag önkormányzati bérlakásokban élők "kitelepítéséről" van szó, mégpedig a közbiztonsági csomag elemeként. Néhány százezer forinttól kétmillióig terjedhet a "megváltás" összege, de ezt a pénzt csak akkor kapják meg a családok, ha nem Miskolcon "vásárolnak" ingatlant, hanem bármelyik környező településen. Az MSZP önkormányzati frakciója közleményében a Fidesz gusztustalan médiahackjének minősítette a történteket.

Ladányi János szociológus lapunknak úgy fogalmazott: a miskolci gettók már sok éve súlyos és egyre romló gondot okoznak. Üdvözlendő lenne, ha ezzel valaki, valamit szeretne kezdeni. Mindenekelőtt szociális lakásépítéssel és vásárlással lehetne elmozdulni a holtpontról, de hogy ez történik-e, azt az egymásnak ellentmondó, kiszivárgó hírekből nem lehet megítélni. Ladányi szerint a Miskolc környéki térségben vannak Magyarország leghátrányosabb helyzetű települései.

A szakember attól tart, nem csak a romákkal szemben valósulhat meg az embertelen megoldás, hanem azokkal a családokkal szemben is, akik azokon a településeken élnek, ahová ezeket a szegény családokat költöztetnék. Ha számottevő nyomorban élő áramlik majd oda, akkor ez újabb elvándolást okozhat, és ez a falvak további hanyatlását okozhatja.

A rendőrség pénteken előállított egy embert a Pásztor Istvánt, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökét ért inzultussal kapcsolatban.