Tűrhetetlen, hogy Magyarországon valakit magyarságában alázzanak meg fényes nappal a hatóságok szeme láttára az Országház előtt - állt ki három nappal a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnökét ért támadás után a magyar államfő, aki támadói nevében is megkövette Pásztor Istvánt. A véleményét rendkívüli sajtótájékoztatón ismertető Áder azt mondta: akik minden emberi mivoltukból kifordulva megalázták Pásztort, azok "egész nemzetünket" meggyalázták.
Mindent meg kell tenni, hogy ilyesmi még egyszer ne fordulhasson elő - ezért a Pásztort ért inzultusra Áder a törvény teljes szigorát várja. Mint mondta, nem nézhetjük tétlenül, ha bárkit vallása, társadalmi hovatartozása, nemzetisége, politikai meggyőződése, vagy véleménye miatt bántalmaznak, és a történtek tanulsága, hogy minden "politikai haszonlesést, ravaszkodást, méricskélést" félre kell tenni.
Pásztort az Országgyűlés keddi alakuló ülésére időzített, az exjobbikos Gaudi-Nagy Tamás által a földtörvény miatt szervezett tüntetésen támadták meg a Kossuth téren: a VMSZ elnöke felhergelt tömeggel találta szemben magát, többen szidalmazni kezdték, egy idős nő pedig durván ócsárolta és leköpte. Az eseményen nem csak Gaudi-Nagy képviselte a Jobbikot, hanem Morvai Krisztina, a párt EP-lisvazetetője is. (Ehhez képest a párt szerint "semmiféle módon" nem vettek részt a szervezésben.) Pásztort nem csak leköpték, de másnap Gaudi-Nagy a köztévén hazaárulónak is nevezte, azok pedig - mondta - "lámpavason szoktak lógni". Erről Áder nem tett említést.
A hatóságok dolga, hogy fellépjenek azok ellen, akik túlmentek a véleménynyilvánítás jogi keretein - ezt már Rogán Antal mondta, aki szerint a Jobbik valójában nem határolódott el a "szélsőséges és bunkó" viselkedéstől. Bár a párt látszólag elhatárolódott Gaudi-Nagytól, a "harcostársa" mellett kiálló Morvaitól már nem, ő egyetértett Gaudi-Nagy kijelentésével. Sőt, mint azt Novák Előd közölte, nem a Jobbik akart szakítani Gaudi-Naggyal, hanem fordítva: a párt elnöksége még támogatta is, de állítólag ügyvédi munkája miatt nem kívánt ebben a ciklusban képviselő maradni.
Áder kiállását mindenesetre üdvözölték a demokratikus ellenzéki pártok. Mesterházy Attila MSZP-elnök szerint "megtette azt, amit államfőként megtehetett", hogy személyes kiállásával mondta el véleményét. "Fontosnak tartom, hogy minden politikai erő tegye egyértelművé, megbocsáthatatlannak tartja az ilyen, indulat vezérelte politizálást" - hangsúlyozta Mesterházy, aki azonban a Jobbik vezetőitől, személyesen pedig Vona Gábortól is azt várja: kövessék meg a VMSZ elnökét. Vona eddig hallgatott az ügyben.
Ugyancsak egyetértett Áderrel az Együtt-PM. Ám a szkinhed múltjára büszke, egy cigány férfi megütése miatt korábban nyolc hónap felfüggesztett börtönt is kapott jobbikos Sneider Tamás parlamenti alelnöksége ellen Áder nem emelt szót; ezért az Együtt-PM azt várja, lépjen közbe az államfő, hiszen Sneider korábban egy embert a származása miatt bántalmazott, és egy 2010-es interjúban arról is beszélt, hogy nem bánt meg semmit szkinhed-korszakából.
A köztársasági elnök ugyancsak nem emel szót a mai napig a botrányos német emlékmű miatt. Erre utalt Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció politikusa is Facebook-oldalán, továbbá arra, hogy Áder szintén nem állt ki, "amikor a Köztársaság korábbi miniszterelnökét" érte a Pásztoréhoz hasonló inzultus.
Emlékezetes, 2006 ősze miatt a volt főrendőrök elleni perben a bíróságra érkező Gyurcsány Ferencet leköpték - rendőri jelenlét mellett. Bár heves társadalmi tiltakozás kísérte, Áder minden kifogás nélkül aláírta az alaptörvény negyedik módosítását is, de 2012 nyarán amiatt sem állt ki, amikor a Jobbikhoz köthető szervezetek Cegléden romákat kővel megdobtak. Igaz, azon a nyáron támadták meg az utcán Schweitzer József nyugalmazott főrabbit, az esemény másnapján Áder elítélte az esetet.
Napok kérdése, mi vár a gyulai bíróra
Etikai eljárás indulhat a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület feloszlatását kirekesztő kijelentésekkel elutasító gyulai bírónő, Mucsi Erika ügyében - ezt Makai Lajos, a Magyar Bírói Egyesület elnöke mondta. Emlékeztetett: a napokban több civil szervezet kezdeményezett etikai eljárást a Gyulai Törvényszék bírája ellen, ám ilyet csak bírónak van lehetősége indítani. Ráadásul korábban a törvényszék lapunkkal azt közölte, hogy az ügyben eljáró másodfokú bíróság, a Szegedi Ítélőtábla döntése után járhatnak el Mucsival szemben, akkor, ha az ítélőtábla nem találja megalapozottnak a bírónő indoklását.
Makai szerint napokon belül eldől, megindul-e az eljárás, most zajlik ugyanis az etikai kódex megújítása. Hangsúlyozta: csak etikai vonatkozásokkal foglalkozhatnak, az eredeti bírósági eljárás érdemi kérdéseire, vagy az esetleges alapjogsértésekre nem térhetnek ki. Emlékezetes: a március 24-i ítélet indoklásában Mucsi többek között azzal érvelt, hogy a cigányság "munkakerülő életforma", és az alakzatban masírozás nem jelent jogsértést, ráadásul még a "cigánybűnözés" létét is elismerte.