elszámoltatás;Hagyó-ügy;Sukoró-per;Hunvald-per;

 A Hunvald György nevéhez kötött per június 17-én folytatódik a Kúrián FOTÓ: BIELIK ISTVÁN

- Újratöltött elszámoltatás

"Folytatjuk" - ígérte Orbán Viktor a választási győzelem estéjén és ez a Fidesz elszámoltatási tevékenységében már kézzelfogható. Vádat emeltek a fővárosi fürdőcég korábbi vezetője ellen, a bíróságokon pedig hamarosan egy sor emblematikus elszámoltatási ügy folytatódik. Ezek közös jellemzője, hogy eddig - nem jogerősen - felmentések születtek, vagy jelentősen gyengültek a vádak. 

Nem sokkal a Fidesz választási győzelme után vádat emelt a Fővárosi Főügyészség Ferenczi Tibor, a fővárosi gyógyfürdőcég volt vezérigazgatója ellen hűtlen kezelés miatt. Ezzel Orbán Viktor máris kipipálhatja egy ígéretét, amelyet a győzelem éjszakáján tett: "folytatjuk". Vagyis folytatódnak a már a bíróság előtt lévő, de javarészt az elmúlt években indult nagy ügyek. Ilyen a viszkisdoboz-ügyként elhíresült tábornokper, amelyről a Magyar Nemzet - nem először - a vádlottaknál előbb tudta meg, hogy június közepén folytatódik a Debreceni Törvényszéken. Pontosabban akkor kezdődik újra, ugyanis február elején a Fővárosi Ítélőtábla katonai tanácsa hatályon kívül helyezte az összes vádlottat felmentő nem jogerős ítéletet, és új eljárást rendelt el.

Ismert, tavaly februárban első fokon minden vádlottat, minden vádpont alól felmentett a Kaposvári Törvényszék katonai tanácsa, mivel az egykori honvédelmi tárca volt tisztviselőit 200 milliós vesztegetéssel megvádoló ügyészség semmilyen érdemi bizonyítékot nem tudott felmutatni, ami pedig volt, azt a bíró feltételezéseken alapulónak nevezte. A "nagy hal" Fapál László egykori honvédelmi államtitkár lett volna, ám a viszkisdobozban átadott vesztegetési pénz története kizárólag Oláh János tábornok vallomásán alapult, aki viszont a bíróságon ezt visszavonta. Sőt, elismerte: az ügyészek által felvázoltakra csak "bólintania kellett", mert "volt egy koncepciójuk, ők mondták, hogy ezt jobban tudják". Fapált Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszterrel együtt egy másik - kedvezménnyel megvásárolt szolgálati lakása ügyében indult - perben is megvádolták, de néhány hónapja nem jogerősen mindkettejüket felmentették.

Június 17-én folytatódik a Hunvald-per tárgyalása a Kúrián. A perben az eredeti 25 vádlottból a felmentések és az elfogadott ítéletek miatt csak hat maradt. A Fővárosi Törvényszéken 2011. április 7-én kezdődött eljárásban 2012. február 24-én hirdették ki az elsőfokú ítéletet. Másfél évvel később folytatódott a per másodfokon a Szegedi Ítélőtáblán, ahol 2013. október 10-én nem helyezték hatályon kívül az elsőfokú döntést - noha a vád és a védelem is új eljárást indítványozott -, hanem több vádlott, így Hunvald György volt VII. kerületi polgármester esetében enyhítettek is. A maffiavád alól - az elsőfokú ítélettel egyezően - felmentették Hunvaldot. A korábban rá kiszabott másfél év letöltendő sem változott - igaz, börtönbe nem kellett vonulnia, mert csaknem két és fél évet előzetesben töltött.

Több hónapnyi illetékességi huzavona után két másik ügy, a BKV-val kapcsolatos Hagyó-per és a sukorói kaszinóberuházással összefüggő büntetőeljárás is folytatódhat júniusban. Utóbbi visszakerült a Szolnoki Törvényszékre; erről nemrég döntött a Kúria. Ismert, az ügyet Budapestről még 2012-ben helyezte át Szolnokra az Országos Bírósági Hivatalt (OBH) vezető Handó Tünde (Szájer József fideszes EP-képviselő felesége).

Tavaly decemberben az Alkotmánybíróság kimondta, az OBH számára az áthelyezést lehetővétevő jogszabály alaptörvényellenes, ezért visszamenőleges hatállyal megsemmisítette. Ezután az OBH úgy igyekezett beállítani a határozatot, mintha ennek nem lenne következménye a folyó eljárásokra, ám a vidéki törvényszékek sorra úgy döntöttek, "visszaadják" az ügyeket a fővárosnak. Ám a főváros sem tartotta magát illetékesnek. A végső szót a Kúria mondta ki a megelőzés elvére hivatkozva, ám ez nehezen tűnik alkalmazhatónak, ha eleve törvénytelenül kezdett el a bíróság egy tárgyalást.

Kíméletlen harcra szólított fel politikai ellenfeleivel szemben miniszterelnöki beiktatása után Orbán Viktor. A régi-új kormányfő definiálta azt is, kik a rendszer ellenségei: lényegében mindenki eltakarítandó szélsőség, aki nem úgy gondolkodik, ahogyan ők. Az MSZP, az Együtt-PM, az LMP és a Jobbik nemmel szavazott Orbán újabb megbízatására, a szocialisták pedig ki is vonultak az ülésteremből.