Összeférhetetlen a parlamenti képviselőséggel a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) alelnöki posztja, ezért kénytelen volt lemondani a legfőbb kulturális pénzosztó alap operatív vezető tisztségéről L. Simon László.
A politikus 2011 októberétől volt az NKA elnöke, majd államtitkári kinevezése után, 2012 júliusától töltötte be az alelnöki pozíciót.
Mint ismeretes, a parlament kulturális bizottságának elnöki tisztét a Jobbik kapja, így L. Simon számára úgy tudjuk, csak a Budai Várnegyed hosszú távú fejlesztési koncepciójának kidolgozásáért és a fertődi Esterházy-kastély rekonstrukciójával kapcsolatos kormánybiztosi megbízatás marad.
Ismeretes, hogy Balog Zoltán miniszterrel nem felhőtlen a viszonya L. Simonnak, valószínű, ha Balog lesz a továbbra is az emberi erőforrások minisztere, amire nagy esély van, felhasználja az alkalmat, hogy saját emberét nevezze ki az alap élére.
Arra eddig nem volt példa, hogy a tárcavezető maga irányítsa az NKA operatív működését. Balog, mint miniszter, törvény szerint maradhat a mecénás alap elnöke, de fizetést nem kaphat érte.
Arról is szó volt a sajtótájékoztatón, hogy Cseh Tamás Program elnevezéssel új könnyűzenei programot indít az NKA, amelynek idén 400 millió, a következő két évben legalább 100-100 millió forint lesz a költségvetése. Az összeg a befolyó üres adathordozói díjakból áll rendelkezésre, jelentette be Balog Zoltán.
L. Simon László, az alap leköszönő alelnök hozzá tette, hogy az üres adathordozókból várhatóan mintegy 4 milliárd forint fog befolyni a jogkezelőkhöz. Ennek egynegyedét, tehát körülbelül 1 milliárd forintot - a széleskörű tiltakozás ellenére - elvették tavaly az Artisjustól, így a művészektől, s az NKA-ba csatornázták.
A döntést akkor minden egyeztetés nélkül hozták meg. Most - nyilván a tiltakozás hatására - zenei szervezettekkel egyeztetve ebből az összegből idén tehát 400 millió forintot fordítanak a Cseh Tamás Programra. L. Simon szerint arra törekednek, hogy a garantált a 100 millió forint mellett minden évben újabb forrásokat is bevonjanak.
Balog Zoltán elmondta, hogy 7 alapprogramban írnak ki pályázatokat: kezdő zenekarok, kezdő előadók, kis befogadó képességű, elsősorban fővároson kívüli rendezvényhelyszínek, a zenei menedzserképzés, illetve a nemzetközi piacon való megjelenés támogatása, felvilágosító reklámtevékenység is lesz a szellemi termékekről, valamint az aktív emlékezésre, a zenei emlékek gyűjtésére való ösztönzés is szerepel a tervek között.
A program gyakorlatilag Bozóki András, az első Gyurcsány kormány kulturális minisztere által elindított könnyűzenei PANKKK program felújításának tekinthető. A PANKKK egyébként L. Simon is utalt, annyit mondott, hogy most "átgondoltabban és a finanszírozást is megteremtve" folytatják a kezdő könnyű zenészek támogatását.
Egyik szemem sír, a másik nevet - kommentálta Bozóki András korábbi kulturális miniszter a Cseh Tamás Programot. "Örülök, hogy folytatják ezt a szerintem nagyon fontos kezdeményezést, hiszen a rockzene, a könnyűzene a kultúra része, jó, hogy ezt a magát nemzeti ügyek kormányának nevező kabinet is felismeri" - mondja Bozóki.
"Sajnálom ugyanakkor, hogy az elmúlt négy év alatt nem történt semmi ez ügyben." Bozóki fontos különbségnek nevezte, hogy a szintén 400 millió forinttal indult PANKKK program büdzséje a központi költségvetésből állt rendelkezésre, míg a mostani összeg az Artisjus pénzéből származik.
"Kérdés az is - teszi hozzá Bozóki - hogy kik döntenek majd a pályázatokról, hiszen jelenleg a zenei kollégiumban nincs könnyűzenei szakértő." Jó volna, ha olyanok bírálnák el a pályázatokat, akik értenek hozzá - tette hozzá az egykori politikus.