Törökország;bányaszerencsétlenség;

2014-05-14 11:25:00

Török bányaszerencsétlenség: a legrosszabbtól tartanak

Törökországban éjszaka is nagy erőkkel folytatódtak a mentési munkálatok, hogy megpróbálják kiszabadítani a keddi robbanás és tűz nyomán a föld alatt rekedt többszáz bányászt Soma városánál, Izmírtől mintegy 120 kilométerre északkeletre.

Reggelre már arról számoltak be, hogy legalább 201-en életüket veszítették. Taner Yildiz török energiaügyi miniszter közölte, 787 ember tartózkodott odalenn, éppen műszakváltás volt, amikor a katasztrófa történt. Közülük mintegy 360 emberről tudnak, a halottakat is beleszámítva. Mintegy 80 sérültet sikerült a felszínre hozni.

Beszámolók szerint egy transzformátor robbant fel, majd mintegy 150 méter mélyen tűz ütött ki, a szén lángra kapott. Az áram elment, így a bánya liftjei sem működtek. A sűrű füst nehezítette a mentést. A mentőalakulatok friss levegőt juttattak be, megpróbálták átszellőztetni a bánya épen maradt részét. Akik még életben lehetnek, legalább 2 kilométer mélyen és a kijárattól 4 kilométer távolságra tartózkodhatnak. Egy részüknek lehetett gázmaszkja. A török miniszter közölte, hogy legtöbben szénmonoxid-mérgezésben veszítették életüket, kizárta a metángázrobbanást. Mintegy százan dolgoztak egész éjjel a mentésnél. „Nagyon tapasztalt mentőcsapat, tudják mi a dolguk” - mondta a miniszter.

A magánkézben lévő bánya körül és a kórház előtt többezer ember, a bánya dolgozói és kétségbeesett hozzátartozók várták a híreket. A kórház személyzete időnként ismerteti a sérültek nevét. A mentőautók csak hozták a sebesülteket. Mentőhelikoptereket is bevetettek. A hozzátartozóknak sátrakat állítottak fel. Ideiglenes halottasházzá alakítottak egy hűtőházat.

Recep Tayyip Erdogan török kormányfő lemondta albániai látogatását és részvétét fejezte ki a hozzátartozóknak. Abdullah Gül államfő utasította Manisa megye hatóságait, hogy minden lehetséges eszközzel segítsék a mentést. A miniszterelnök három napos országos gyászt rendelt el.

Törökországban a rossz biztonsági körülmények miatt gyakoriak a bányabalesetek. A legsúlyosabb katasztrófa 1992-ben történt, akkor egy gázrobbanásban 270 bányász halt meg a Fekete-tenger partján fekvő Zonguldakban. Négy évvel ezelőtt ugyancsak Zonguldakban 30 bányász veszítette életét egy robbanásban.

A tulajdonos Tilaga cég rögtön a támadások kereszttűzébe került. Az ellenzéki Chp párt azzal vádolta a céget, hogy megsérti a munkavédelmi törvényeket, többek között azzal, hogy az engedélyezett munkaidőn túl dolgoztatja a bányászokat.A Chp éppen két héttel ezelőtt követelte a parlamentben, hogy állítsanak fel bizottságot a somai bánya biztonsági körülményeinek kivizsgálására, ezt azonban a kormánypárti többség elutasította.

A török bányász-szakszervezet korábbi vezetője, Cetin Uygur a somai biztonsági intézkedések elégtelenségére hívta fel a figyelmet, az ankarai kormányt pedig "nemtörödömséggel" vádolta.