Egyre inkább politikai síkra terelődik a törökországi bányaszerencsétlenség. A politikai élet, s a társadalom egy része is megdöbbent Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök azon kijelentésén, mely szerint a munkaügyi balesetek „teljesen normálisak”. Igaz, az ilyen jellegű tragédiáknál az együttérzés nem feltétlenül a kormánypárti politikusok legnagyobb erőssége. Amikor 2010-ben több vájár vesztette életét egy szerencsétlenségben, Ömer Dincer azt közölte, „szépen haltak meg”.
Ankarában a rendőrség szerdán könnygázt vetett be, hogy megakadályozza a Közel-Keleti Műszaki Egyetem (ODTÜ) diákjainak az energiaügyi minisztérium előtt tartandó megmozdulását. Tüntetések voltak szerdán a Soma Holding isztambuli épülete előtt. A megmozdulás résztvevői gyilkossággal vádolták a török kormányt. Estére összesen tízezrek vehettek részt a megmozdulásokon.
Taner Yildiz energiaügyi miniszter kilenc hónapja látogatást tett a bányánál. Akkor dicsérte a biztonsági intézkedéseket, s a munka minőségét. Muzaffer Yurttas, Sima választókörzetének képviselője április végén az ellenzék vádjaira válaszolva azt közölte, hogy a török bányák biztonságosabbak, mint más országokban. „Ha Isten úgy akarja, még orrvérzése sem lesz senkinek” – mondta akkor lekezelően a Hürriyet című lap közlése szerint. Az ellenzéki Köztársasági Néppárt (CH) azzal vádolja az AKP kormánypártot, 14 nappal ezelőtt megakadályozta a vizsgálatot, amelyben a somai bánya biztonságát tárták volna fel.
Török médiumok megtudták, hogy a bányánál takarékossági intézkedéseket fogadtak el. A bányát irányító holdingot egy az AKP-hoz közel álló személy, Alp Gürkan irányítja. Gürkan ingatlanügyletekkel is foglalkozik. Munkáinak jelentős részét alvállalkozóknak adta ki, akik nem sokat törődtek a biztonsági előírásokkal. A török médiumok egy szakszervezeti vezetőt idéztek, aki szerint „vérengzés” történt a súlyos mulasztások miatt.
A tragédia az egész világot megrázta. A popsztár Rihanna az áldozatokra emlékezvén megváltoztatta twitterfiókjának profilképét, melyen a „Soma” felirat olvasható.