turizmus;igazgató;Budapesti Fesztiválközpont;Bán Teodóra;Szabad Tér Színház;

2014-05-16 07:47:00

Egész évben fesztivál

Budapest turizmusának, hírnevének jót tenne, ha fesztiválvárossá válna, akár egész éven keresztül, mondja Bán Teodóra, a Budapesti Fesztiválközpont ügyvezetője, a Szabad Tér Színház igazgatója. Aki arról is beszél, hogy fel kell építenünk olyan attrakciót, ami csak nálunk látható.

- A Városmajorban például valaha bemutatták a Charley nénjét, és akár három nyáron keresztül is csak az ment. A magyar határ közelében két hatalmas szabadtéri színpadon az ausztriai Mörbischben és St. Margarethenben szintén egyetlen, igen gazdagon kiállított operett, illetve opera fut egész nyáron. A Margitszigeten meg a Városmajorban viszont sok minden csak egyszer vagy kétszer megy. Miért tartja jobbnak ezt a szisztémát annál, mintha egy-egy produkciót meglehetősen ütőképesen, és ezért sokat játszhatóan, kiállítanak?

- Nem biztos, hogy helyes, amit erről én gondolok. Nekem egyszerűbb lenne, ha létrehoznék egy-egy olyan produkciót, amit akár harmincötször is tudok játszani. De nálunk ez a szisztéma nem működik, inkább a kínálatot tágítjuk. Jelenleg nem találtuk meg azt az egy, vonzó témát vagy specialitást, előadást, melyre ez a konstrukció felépíthető lenne, de ezen dolgozunk. Nincs olyan különleges helyszínünk sem, mint St. Margarethen, ahol egy hatalmas kőfejtőben építettek fel szabadtéri színházat. Mint ahogy olyan óriási vízi színpadunk sincs, mint amilyen Mörbischben található. Már csak a helyszín miatt, hihetetlen vonzerőt jelentenek. Ahhoz, hogy ebben a szisztémában játszhassunk, hinnünk kell magunkban, és fel kell építenünk olyan attrakciót, ami csak nálunk látható, megjegyzem, hogy erre minden adottsága megvan a városnak. Ma már elhiszik a turizmusban érdekelt felek is, hogy a város akkor eladható, ha pezseg a kulturális témákban.

- Az ön szisztémája abból a szempontból jó, hogy aki nyáron is gyakran akar színházba menni, megteheti.

- Nekem éppen az az alapszempontom, hogy sokszínű és jó legyen a kínálat.

- Nemcsak műfajban, hanem színvonalban is meglehetősen különbözőek azok a produkciók, amiket bemutat. Az igen jó produkcióktól a már-már gagyiig terjed a kínálat.

- Nem cáfolom meg ezt a véleményét, kinek mi tetszik? de, ennek ellenére a cél a minőség. Tény, hogy a nagy mennyiség miatt bizonyos szempontból időnként hígul a kínálat. De ezen a területen az elmúlt években rengeteget sikerült javítanunk. Mind a Városmajorban tartott színházi szemle nívós előadásaival, mind a saját bemutatóinkkal. A Városmajorban negyven különböző produkció megy. Nehéz úgy szelektálni, hogy csak nagyon jók és mindenkinek tetszők legyenek ezek között, ahogy a kőszínházaknak is vannak jó, és kevésbé jó előadásaik.

- Mikre hívja fel idén különösen a figyelmet?

- A Shakespeare évfordulóra háromnapos kis Shakespeare-fesztivállal készülünk. Ennek a csúcspontja a londoni Globe Színház Hamlet előadása lesz. Moszkvából klasszikus balett érkezik két Sztravinszkij egyfelvonásossal, a Tűzmadárral és a Tavaszi áldozattal. A Margitszigeten a nyitókoncert Snétberger Ferenc és a Concerto Budapest nevéhez kötődik. Az Operaházzal közös előadásban adjuk a Carment. Verdi Aidáját is bemutatjuk. A My Fair Lady-t a székesfehérvári színház előadásában láthatja a publikum. Lajkó Félix pedig a Dohnányi Zenekarral lép fel a Margitszigeten.