A jelentés szerint a külföldi leánybankok eredmény-hozzájárulása az ukrán és orosz bankoknál elszenvedett veszteségek miatt éves összevetésben visszaesett, az előző negyedévhez képest azonban javult. Az OTP menedzsmentje a 2014. évi első negyedéves időszak zárásakor azt várta, hogy "a jelenlegi ukrán-orosz konfliktus viszonylag rövid távon rendeződik, és Ukrajna konszolidációs pályára lép".
A bank ugyanakkor megjegyzi, hogy ha a jelenlegi helyzet tovább eszkalálódik és a feltételezett konszolidáció nem következik be, akkor ez befolyásolja a bank középtávú várakozásait és teljesítményét, "aminek érdemi hatása lesz a cégértékre". A 2014. első negyedéves 7,5 milliárd forintos ukrajnai veszteséget, illetve az év egészében várhatóan fennmaradó bizonytalan működési környezetet figyelembe véve az ukrán leánybank 2014-ben veszteséges maradhat, ennek lehetséges mértékét jelenleg 10-20 milliárd forintra becsüli az OTP - olvasható a jelentésben.
Az OTP bankcsoport 2014 első negyedévében 35,3 milliárd forintos korrigált adózott eredményt ért el, amely 13 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól, de lényegesen - 233 százalékkal - jobb, mint a 2013. negyedik negyedévi eredmény. A jelentős negyedéves eredményjavulás elsősorban a mérsékeltebb kockázati költségeknek köszönhető, emellett a működési eredmény is nőtt 2 százalékkal.
Az egyedi tételek hatását nem tartalmazó, korrigált adózás előtti eredmény csaknem 39 milliárd forint volt az első negyedévben, ami 33 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól, de jelentősen - 171 százalékkal - haladja meg az előző negyedévit. A bankcsoport számviteli adózott eredménye 5,9 milliárd forint volt, szemben az előző negyedév 1,4 milliárd forintos, illetve a bázisidőszak 11,2 milliárd forintos nyereségével. A bank megjegyzi, hogy 2014. első negyedévben érdemi korrekciós tételt egyedül a pénzintézeti különadó jelentett, amelynek összege nagyságrendileg megegyezik az előző évivel (29,4 milliárd forint adózás után), és egy összegben, az első negyedévben számolták el.
A jelentés szerint bár az orosz és ukrán bankok negatív eredménye miatt csökkent a külföldi eredmény-hozzájárulás, a kelet-közép-európai bankok negyedéves teljesítménye kiváló. Tovább javult a bolgár leánybank eredménye (11,3 milliárd forint), emellett valamennyi kisebb leánybank nyereséges negyedévet produkált. Külön kiemelik a román (1 milliárd forint) és a szerb leánybankot (136 millió forint); előbbinél 2011 második negyedéve óta ez a legnagyobb nyereség, utóbbi 2009 első negyedéve óta nem ért el nyereséget negyedéves szinten.
A működési költségek 2 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest, 2013 utolsó negyedévéhez képest azonban 5 százalékkal mérséklődtek döntően a szezonalitásból fakadóan. A működési eredmény 2 százalékkal múlta felül az előző negyedévit.
A jelentés szerint az OTP csoport likviditási pozíciói változatlanul stabilak, a likvid tartalékok nagysága az időszak végén az OTP Core-nál csaknem 6 milliárd eurónak megfelelő összeg volt. A jelentésben a bank megjegyzi, hogy a 90 napon túl késedelmes hitelek aránya (DPD90+ ráta) egy egyszeri tétel miatt nőtt 19,8-ról 21,2 százalékra, így árfolyamszűrten 69,4 milliárd forintot tett ki ez az állomány. Az adatot egy jelentős, a menedzsment által már korábban jelzett magyarországi projekthitel 90 napon túl késedelmes kategóriába történő csúszása torzítja; e nélkül az első negyedévben a DPD90+ hitelek árfolyamszűrt állománynövekedése 25 milliárd forinttal kisebb, mintegy 44 milliárd forint lett volna, ami némileg alacsonyabb, mint a 2013-as évet jellemző átlagos negyedéves szint (47,5 milliárd forint).
Az árfolyamszűrt konszolidált hitelállomány egyaránt 2 százalékkal csökkent éves és negyedéves összevetésben is. Az elmúlt negyedévben csak a fogyasztási hitelállomány bővült (1 százalékkal), e szegmensben érdemi növekedés az ukrán, szlovák, román, szerb és montenegrói leánybankoknál volt. Az árfolyamszűrt betétállomány az előző év azonos időszakához képest 2 százalékkal nőtt, az előző negyedévhez képest viszont 1 százalékkal mérséklődött.
A nettó hitel/(betét+lakossági kötvény) mutató 87,6 százalékra csökkent, ami 5,5 százalékpontos csökkenés 2013 január-márciushoz képest az árfolyamszűrt adatok szerint.