Székely László ezért a rendelet módosítását javasolta a békéscsabai közgyűlésnek - közölte az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala pénteken az MTI-vel. A közleményben az áll: egy békéscsabai társasház lakóinak nevében eljáró panaszos azért fordult az alapvető jogok biztosához, mert álláspontja szerint az önkormányzat hulladékgazdálkodási rendelete a társasházak tulajdonosaira - a családi házak tulajdonosaival szemben - hátrányos rendelkezéseket tartalmaz.
Egy 2012. decemberi rendeletmódosítás értelmében az ingatlanhasználóknak már van lehetőségük kisebb, a korábbi 120 literes mellett 80 literes edényt is választani a hulladékgyűjtésre, azonban a panaszosok szerint a társasházak tulajdonosai nem tudják teljesíteni a kisebb edény választásának előírt feltételeit. Ez azzal is jár, hogy a 120 literes edényméret szerint kell a közszolgáltatási díjat megfizetniük akkor is, ha egyébként a társasházban ennél kevesebb hulladékuk keletkezne.
Ahogy az ombudsmani jelentés összefoglalójában olvasható, az önkormányzat rendeletében kikötötte, hogy csak akkor lehet áttérni a 80 literes hulladékgyűjtőért felszámított díjra, ha a lakók egyénileg még az igénylésük benyújtása előtt külön-külön meg is vásárolják a kisebb kukásedényt, és a közszolgáltatónak bemutatják az erről szóló számlát. Ugyanakkor hatályos az a rendelkezés is, hogy a társasházak a hulladékgyűjtőket a háztartásonkénti minimális űrmértékek összegét alapul véve közösen használják.
A két rendelkezés ellentmondása mellett van egy további probléma is: a rendelet feltételül szabja, hogy zárható tárolóban kell tartani a szemétgyűjtő edényeket, ám ott a közösen használt tárolóktól nem férnének el az alacsonyabb díj előfeltételeként megvásárolt kisebb fajták, ha egy nagyobb társasház több lakója a kisebb edényt választaná - írták.
Az ombudsman megállapította: a békéscsabai közgyűlés hulladékgazdálkodási rendelete abban megfelel az alkotmányossági követelményeknek, hogy biztosítja az ingatlanhasználók számára a 120 literesnél kisebb, 80 literes hulladékgyűjtő edény választásának lehetőségét. Ugyanakkor ennek a rendeletben előírt feltételei ellentétesek a jogszabályokkal, valamint nem felelnek meg a polgári törvénykönyv szerződésekre vonatkozó általános rendelkezéseinek, a kikötések ellentmondóak és a fogyasztók helyzetét egyoldalúan és aránytalanul terhessé teszik - áll az összefoglalóban.
Az alapvető jogok biztosa szerint az önkormányzati rendelet ellentmondó és felesleges rendelkezései sértik a jogbiztonság követelményét, ezért a rendelet módosítását javasolta a békéscsabai közgyűlésnek.