Mint emlékezetes, az unió olyan módon függesztette föl néhány hete a Magyarországnak járó támogatási összegek kifizetését - anélkül, hogy a fölfüggesztésről formális döntést hoztak volna -, hogy megkértek minket, egyelőre ne küldjünk számlákat. Az ok az volt, hogy az Orbán-kormány 2014. január 1-től gyökeresen átalakította az uniós pénzek fogadására, menedzselésére, monitorozására szolgáló magyar intézményrendszert, és Brüsszelben meg akartak győződni arról, hogy az új szisztéma megfelelően működik-e.
Csepreghyék szerint a kérdés most azért oldódott meg, mert Lázár János államtitkár szerdán az Európai Bizottsággal sikeres tárgyalásokat folytatott. (Azt a hírt a kormány cáfolta, hogy a Miniszterelnökség - fejlesztési pénzekért is felelős - vezetője kedden Brüsszelbe utazik, most kiderült, hogy szerdán ment.)
Ugyanakkor az MTI-nek nyilatkozó Shirin Wheeler, a regionális politikáért felelős uniós biztos, Johannes Hahn szóvivője szavaiból az derül ki, hogy az EU csak ideiglenesen nyitotta meg a csapot: Az uniós támogatások fogadására kialakított új rendszer papíron elfogadhatónak tűnik - közölte. Brüsszel azonban biztosítékot szeretne kapni az Állami Számvevőszéktől.
Az Európai Bizottság szakemberei szerdán tartottak technikai találkozót a magyar hatóságokkal, s ennek során állapították meg, hogy elfogadható az uniós támogatások fogadására kialakított rendszer. A szóvivő tudatta, hogy az április 15. előttről származó számlákat a normál ügymenet szerint fizeti ki a bizottság, és a magyar hatóságok az ezt követő időszakra vonatkozó fizetési igényeket is benyújthatják, azok feldolgozásához azonban Brüsszel előbb biztosítékot szeretne kapni az Állami Számvevőszéktől.
"Emellett a saját auditoraink is végezhetnek szúrópróbaszerű ellenőrzéseket a helyszínen" - tudatta Wheeler.