bevallás;szja;határidő;NAV;

2014-05-19 07:25:00

Szja-bevallások: már csak egy nap maradt

Csupán egy napjuk maradt az adózóknak arra, hogy a május 20-i határidőig elkészítsék személyijövedelemadó-bevallásukat. Ezt sokan a tavalyi évhez hasonlóan az utolsó pillanatokra hagyták. Pontosan holnap éjfélkor lejár az szja-bevallások benyújtásának és az adó megfizetésének határideje.

Tavaly összesen 4,6 millió szja-bevallást dolgozott fel a Nemzeti Adó- és Vámhatóság (NAV). Az összes beérkezett szja-bevallás idei és tavalyi adatai között időarányosan nincs jelentős változás, május közepéig nagyjából a mostanihoz hasonló számban nyújtottak be bevallást az adózók.

A legutóbbi, május 13-i adatok szerint a beérkezett 1353-as típusú önbevallásból 818 ezer teljes adattartalmú, 852 ezer csökkentett adattartalmú, adónyilatkozatból ("söralátét-bevallás") pedig 23 ezer érkezett az adóhatósághoz. A NAV-ra 356 ezren bízták bevallásuk elkészítését, ezek adatait azonban csak május 20-a után lehet véglegesíteni, mert holnapig még bárki dönthet úgy, hogy mégis önbevallást tesz.

A beérkezett bevallások 35 százaléka elektronikusan érkezett, míg tavaly még csak 32 százalékuk. A papíron benyújtott bevallások háromnegyede a NAV internetes kitöltő programjával készült. Az adózók nem csak befizetnek, vissza is igényelnek adót, eddig 355 ezer adózónak 20,7 milliárd forintot fizettek vissza, ebből 3,5 milliárdot utaltattak az adózók önkéntes pénztári vagy nyugdíj-előtakarékossági számlára - közölte az adóhatóság.

Ha valaki a bevallás benyújtása után veszi észre, hogy hibásan töltötte ki a lapokat, az idén már május 20-a előtt is benyújthatja az önellenőrzést, 2014. január 1-jétől változott ugyanis az erre vonatkozó szabály. Nem árt tudni azt sem, hogy iskolaszövetkezet tagjaként végzett diákmunka esetén is adóbevallást kell benyújtani, az iskolaszövetkezettől kapott igazolás alapján, a jogviszonynak megfelelő sorban kell a jövedelmet feltüntetni, és a bevallás megfelelő sorában szerepeltetni kell a munkáltató, kifizető által levont adóelőleget is.

A közfoglalkoztatotti jogviszonyból származó jövedelem nem önálló tevékenységből származó adóköteles bérjövedelemnek minősül. Az adóköteles jövedelemmel rendelkező magánszemélyt adóbevallási kötelezettség terheli, így abban az esetben is bevallást kell készítenie, ha nem keletkezik adófizetési kötelezettsége az adózónak. Nem kell ugyanakkor bevallani a közfoglalkoztató által nyújtott természetbeni ellátások (például térítésmentes étkezés, elhelyezés, a lakóhelyről a munkavégzés helyére történő szállítás) értékét, mert ezek a juttatások adómentesek - tudatta az adóhatóság.
A természetes személyek között háztartási munkára létesített jogviszony adórendszeren kívüli keresettel járó foglalkoztatásnak minősül, a háztartási alkalmazottnak nincs adó- és járulékfizetési kötelezettsége, tehát a háztartási munkával összefüggésben nincs bevallási kötelezettsége.

A munkanélküli ellátásban részesülőknek jó tudniuk, hogy az szja-törvény bérnek minősíti többek között a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvény alapján folyósított álláskeresési járadékot, álláskeresési segélyt, továbbá a keresetkiegészítést és keresetpótló juttatást.

Adóznak a tőkejövedelmek is

A május 20-án esedékes személyi jövedelemadó-bevallási határidő előtt sokak számára hasznos a tőkejövedelmek adózásával kapcsolatos kötelezettségek áttekintése. Általánosságban elmondható, hogy a tőkejövedelmek után személyi jövedelemadót és egészségügyi hozzájárulást kell fizetni; azonban az egyes jövedelemkategóriákban és különböző feltételek mellett ezek mértéke változhat, csökkenhet - hívja fel a figyelmet az "Adózásról érthetően" blog.
A legkedvezőbb adózást a hosszú távú célbefektetésekkel, az úgy nevezett tartós befektetési (TBSZ) és a nyugdíj-előtakarékossági számlákon (NYESZ) lehet elérni, hiszen meghatározott tartási időszak és a NYESZ esetében kötött felhasználási cél teljesítése mellett teljes adómentesség érhető el.

A TBSZ alapvetően kétféle tartós lekötési típust tesz lehetővé: a betét alapút (ezen bankbetétek és takarékbetétek gyűjthetők) és az értékpapír alapút (ezen állampapírok, vállalati kötvények, befektetési jegyek, kockázati tőkealap-jegyek, nyilvánosan és zártkörűen működő részvénytársaságok részvényei lehetnek). A TBSZ-nél azonban az öt éves tartási időszak megszakításakor különféle adókötelezettségek merülnek fel: 3 év lekötési idő után már csak 10 százalék szja-val, előtte azonban 16 százalékos szja és 6 százalékos EHO teherrel kell számolni.