Demján Sándor;OTSZ;

2014-05-22 07:17:00

Demján újra indul az OTSZ elnöki tisztségéért

A több mint száz takarékszövetkezet érdekeit képviselő Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) ma tartja tisztújító közgyűlését, melyen újra jelölteti magát Demján Sándor nagyvállalkozó, a szövetség jelenlegi elnöke. Emellett a plénum kialakítja álláspontját a Takarékbank jövő heti rendkívüli közgyűlésén követendő részvényesi magatartásról, amely összefügg a bank részvénykibocsátásával. 

A Takarékbankban mintegy 1 százalékos részvényt birtokló OTSZ ma, az elnökön kívül, új alelnököt és Felügyelő Bizottságot is választ - tájékoztatta lapunkat Dávid Ferenc, az OTSZ szóvivője. Hozzátette: Demján Sándor arról tájékoztatta, hogy a következő négy évre is jelölteti magát elnöknek. Arról azonban nincs tudomása, hogy lesz-e vetélytársa az elnöki székért folyó harcban, mivel a háromtagú jelölőbizottság erre vonatkozó információit nem ismeri.

Az OTSZ mai közgyűlésének napirendjén szerepel egy olyan pont is, ami a Takarékbank soron következő, május 29-i rendkívüli közgyűlésén követendő OTSZ részvényesi magatartás kialakítását tartalmazza. A Takarékbank jövő heti rendkívüli közgyűlésének egyik legizgalmasabb napirendi pontja, a legutóbbi közgyűlés - 600 milliós kötvénykibocsátással kapcsolatos - határozatának hatályon kívül helyezése.

Ezt azzal indokolták a takarékbanki előterjesztők, hogy nem fizikai kötvényt, hanem inkább dematerializált értékpapírt bocsát ki a Takarékbank, ami indoklásuk szerint kisebb egyszeri költséget és olcsóbb működést tesz lehetővé. Ráadásul ennek az az előnye is megvan, hogy a dematerizált kötvény keletkeztetése a fizikai értékpapírnál jóval rövidebb időn belül lehetséges. Az idővel történő versenyfutás pedig létfontosságú a Takarékbankért folyó harcban.

A Takarékbank közgyűlése a 300 ezer darab, összesen 600 millió forint névértékű, egyenként 2000 forint kibocsátási értékű, „A” sorozatú dematerializált átváltozó kötvény jegyzésére zártkörűen, a Magyar Takarék Zrt-t jogosítja fel. A jegyzésre nyitva álló időtartam a határozat meghozatalának napjától számított 365 nap. A kötvények futamideje a jegyzéstől számított 60 hónap.
A takarékbanki közgyűlési előterjesztés szerint sikeres a kötvény kibocsátása, ha a jegyzésre jogosult, a nyitva álló 12 hónap alatt 600 millió forint névértékű kötvényt jegyez le. A kötvény átváltozása részvénnyé - számos feltétel együttes teljesülése esetén - legkorábban a kötvény létrejöttének napja lehet.

Ismeretes, hogy a Fővárosi Törvényszék április 18-i végzésében újabb ideiglenes intézkedésként megtiltotta a Magyar Posta birtokában levő takarékbanki részvények átruházását a Magyar Takarék Zrt.-nek. A Takarékbank április 25-i közgyűlése - az MFB és a Magyar Posta általi többségével - a bíróság végzésére válaszul döntött a 600 millió forintos átváltozó kötvény kibocsátásáról. Az OTSZ ez utóbbit is megtámadta a bíróság előtt.