Európai Parlament;Orbán Viktor;Európa Tanács;Herman van Rompuy;Hannes Swoboda;

2014-05-23 07:30:00

Brüsszelt könnyű bűnbakká tenni

Orbán Viktort Brüsszelben miniszterelnökként sok döntésbe bevonták, ám ő inkább "Brüsszelt" állította be bűnbaknak az európai parlamenti választási kampányban ahelyett, hogy elismerné: a döntéseket kollégáival együtt hozta meg - mondta el lapunknak Hannes Swoboda, az európai szocialisták leköszönő frakcióvezetője. Az osztrák politikus sajnálatosnak nevezte, hogy a magyar kormányfő gyakran olyan bírálatokkal áll elő, amelyek távol állnak a valóságtól. Az unió jövőjét illetően úgy vélte, változtatni kell a jobboldali pártok által képviselt megszorítási politikán. A befektetésekre és a növekedésre kell helyezni a hangsúlyt.

- Az európai szocialisták Európai parlamenti választási kampányában különösen nagy hangsúlyt kapott a fiatalokat érintő munkanélküliség elleni küzdelem. Milyen programjaik vannak erre?

- A Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége éveken át harcolt az Európai Ifjúsági Garancia bevezetéséért, amelyben minden fiatalnak további oktatást, képzést, s a munkanélküliek számára állást is biztosítanak. Nem lehetséges és nem is tisztességes azt állítani, hogy a válságnak vége, hiszen Európa-szerte továbbra is 26 millióra tehető az állástalanok aránya. Ezért változtatni kell a jobboldali pártok által képviselt megszorítási politikán. A befektetésekre és a növekedésre kell helyezni a hangsúlyt.

- Brüsszelnek tisztelnie kell a magyarokat - ez volt a Fidesz, illetve Orbán Viktor kampányszlogenje az európai parlamenti választási kampányban. Az európai intézmények tényleg nem tisztelik a magyarokat?

- Több mint szerencsétlennek tartom, hogy Orbán Viktor több más jobboldali vezetőhöz hasonlóan kijátssza a "Brüsszel a nemzeti érdekek ellen van" kártyáját. Brüsszel nem egy egységesített politikai intézmény, szó sincs erről. Ami azt illeti, Orbán Viktort Brüsszelben miniszterelnökként sok döntésbe bevonták, ám ő inkább "Brüsszelt" állítja be hibásnak, ahelyett, hogy elismerné: a döntéseket kollégáival együtt hozta meg. A Fidesz szlogenje mutat rá az Európai Unió legnagyobb problémájára: Brüsszelt gyakran egy olyan sajátos képződménynek mutatják be, amely nem képviseli a választók, a nép akaratát. Egyes miniszterelnökök és politikusok bűnbaknak állítják be az EU-t. Mi, Progresszívek azért dolgozunk, hogy nagyobb beleszólást biztosítsanak az embereknek Európa ügyeibe, s közelítsék a tagállamokban élőket az európai problémákhoz. Nagyon könnyű kihasználni az EU-s polgárok és az unió között még meglévő távolságot, ahogy azt Orbán Viktor teszi, de ez a legkevésbé sem segít bennünket.

- Orbán Viktor több ízben kikelt az Európai Unió, s az Európai Parlament ellen is, mondván, Magyarországot támadták. A kormányfő és kabinetje, illetve a nemzet egy és ugyanaz?

- Orbán Viktor kormánya több okot is adott arra, hogy aggodalmat keltsen Európában. A kabinetnek több ízben is módosítania kellett az alkotmányt, mert intézkedései nem voltak összeegyeztethetőek az európai alapértékekkel. Szó sincs arról, hogy az Európai Parlamentnek és az Európai Bizottságnak Orbán ezen döntéseit illető bírálataival a magyar népet kritizálták volna. Épp ellenkezőleg, Európa-szerte az a meggyőződés uralkodik, hogy a magyar népet is ugyanazok a jogok illetik meg, mint bárki mást, Orbánt ezért bírálták, de ő maga nem Magyarország, nem a magyar nép.
Orbán Viktor Magyarország gazdag és időnként viharos történelmét akarja kihasználni arra, hogy nacionalista érzéseket gerjesszen. Valójában saját politikájának bírálatát próbálja meg elfedni ezzel, s a figyelem megosztásával. Fontos lenne, hogy a polgárok és a média - ahelyett, hogy engednek a figyelemelterelésnek - számon kérjék azokat a valódi problémákat, amelyekről mit sem tehet a magyar nép, annál többet a miniszterelnök és kormány

- Elképzelhetőnek tartja, hogy a következő Európai Parlament szigorúbban lép majd fel az uniós jogsértésekkel szemben?
- A kötelezettségszegési eljárások megindítása az Európai Bizottság hatáskörei közé tartozik. Ugyanakkor őszintén remélem, hogy az újonnan megválasztandó Európai Parlament továbbra is szívén viseli majd az európai alapértékeket, és -jogot, az európai polgárok szabadságjogait, s mindezeket a politikai érdekek és alkuk fölébe helyezi.


- Orbán Viktor retorikájában korábban is állandó motívum volt az Európai Unió bírálata. Mi rejlik e stratégia mögött?

- Az Európai Uniót lehet bírálni a kifogásolható hiányosságok miatt, de a kritikának valósnak és konstruktívnaak kell lennie, amellyel javíthatóak a hibák. Orbánnak az EU-t érintő bírálata azonban sokkal inkább propaganda, mintsem a javítást célzó konstruktivitás. Nemrégiben az Európai Jogok Európai Bíróságának döntését értékelte Orbán úgy, hogy az EU támadást intézett Magyarország ellen, miközben a bíróságnak nincs kapcsolata az EU-val, az Európa Tanács hozta létre. Ugyanakkor az unió tagországoknak járó finanszírozásai még nem jelenti azt, hogy az EU-t ne lehetne bírálni. Sajnálatos, hogy Orbán a populizmust választja, s gyakran olyan bírálatokkal áll elő, amelyek távol állnak a valóságtól. Ha ilyen energiával lépne fel az EU működésének javításáért, akkor kevesebb bírálatra is szorulna.