A fűtési idény vége után a napokban kezdték meg a gázszolgáltatók azoknak a gázkészülékeknek a kötelező időszakos felülvizsgálatát, amelyek tulajdonosai az előírt december végi, illetve a meghosszabbított január végi időpontig jelezték az igényüket.
Azok, akik elmulasztották a jelentkezést, már csak a saját költségükön rendelhetik meg készülékeik ellenőrzését. Most már csak akkor végzik el a célvizsgálatot térítés mentesen a gázszolgáltató cégek, amikor a gázmérőórák tízévente esedékes cseréje amúgy is megtörténik. A soron kívül megrendelt felülvizsgálat egy átlagos lakásban 8-12 ezer forint kiadással járhat.
Az érintett háztartásoknak szakmai becslések szerint mindössze a tizede jelentkezett a határidő lejárta előtt. A mintegy hárommillió hazai fogyasztóból hozzávetőleg 600 ezernél kellene ellenőriztetni a gázüzemű berendezéseket, de a felhasználók közül csak megközelítőleg 60-70 ezren jelezték a megszabott határidőig, hogy kérik a vizsgálatot.
A jelentkezők száma annak ellenére ilyen alacsony, hogy a rezsicsökkentés keretében a kormányzat tavaly szeptemberben ingyenessé tette a lakosság számára az ellenőrzést, és annak a pénzügyi terheit a szolgáltatókra hárította át, ami a társaságoknak - éves szinten - több százmillió forint plusz költséget jelent.
Az érvényben lévő rendelkezések szerint azokat a készülékeket kellene kötelező jelleggel bevizsgáltatniuk a tulajdonosaiknak, amelyeket 1981 január elseje előtt, vagy ismeretlen időpontban helyezetek üzembe. Valamennyi gázzal működő berendezést - a bojlerektől a tűzhelyekig - hivatalosan öt évente, az épülten belüli vezeték rendszereket pedig tíz évente kellene megvizsgáltatniuk az erre engedéllyel rendelkező szakemberekkel a lakóknak.
A tulajdonosok döntő hányada azonban nem tarja be az előírásokat. Ezzel saját biztonságukat sodorják veszélybe - állítják szakemberek. Emellett az anyagi javaikat teszik kockára. A vizsgálatot elmulasztókat ugyanis bár nem terheli büntetés, de egy esetleges baleset esetén a biztosítók gyakran az ellenőrzés hiányára hivatkozva nem fizetik ki a lakástulajdonosoknak a keletkezett kárukat.
Hozzáértők szerint a gázfelhasználók ódzkodása az ellenőrzésektől arra vezethető vissza, hogy a háztartásoknak több tízezer, esetenként százezer forintot kell kifizetniük rövid időn belül abban az esetben, ha a vizsgálat feltár valamilyen rendellenességet a készülékekben, vagy a gázvezeték rendszerben.
A veszélyes hiba esetén ugyanis a szakemberek baleset megelőzési okokból elzárhatják a gázellátást, s a jegyzőkönyvben rögzített hiba elhárításáig szüneteltethetik azt. (A lakóknak alapesetben 30 nap áll rendelkezésükre a hibák kijavíttatására.) A legtöbb család pedig nem engedhet meg magának százezres nagyságrendű kiadásokat. Emiatt a vizsgálatok ingyenessé tételével a kormányzat a rezsipropaganda ellenére a valóságban nem vette le az igazi terheket a családokról. Így a szakemberek szerint csak idő kérdése, hogy mikor kerülnek a gázkészülékek tömegével olyan állapotba, hogy működésük balesetveszélyessé válik.