tiltakozás;Mazsihisz;megszállási emlékmű;

2014-05-26 07:08:00

Célegyenesben Gábriel

Nem adták át az EP-választás előtt a vitatott Szabadság téri '44-es német megszállási emlékművet. De ami késik, nem múlik: az átadási határidő szombat, Orbán Viktor kormányfő születésnapja. Az emlékmű ellen a hétvégén több száz civil tüntetett, és tiltakoztak az ellenzéki pártok vezetői is.

Folytatjuk - ígérték a Szabadság téri vitatott emlékmű ellen tüntetők szombati "kihelyezett" demonstrációjukon a Széchenyi téren, az MTA épülete előtt. A '44-es német megszállásra a Magyarországot jelképező Gábriel arkangyallal és a német birodalmi sassal emlékező szoborcsoport ugyanis nem készült el még az EP-választás előtt, noha - mint megírtuk - a politikai haszonszerzés és a szavazatmaximálás elve ezt diktálta volna.

A mintegy 270 millió forint közpénzből készülő szobor, illetve a mellette való már-már erőszakos kormánypárti kiállás a felmérések szerint akár szavazatokban is mérhető szimpátiát jelenthetett volna a Fidesz-KDNP-nek.

A mintegy kétszáz tiltakozó civil azért "szorult ki" a hat hete tüntetéseiknek helyt adó Szabadság térről, mert a szoborhoz hozzájárulását adó, a fideszes Rogán Antal vezette önkormányzat egész hétvégére lefoglalta a teret egy rendezvényre.

Az MTA előtt szombat délelőtt megjelentek a demokratikus ellenzéki pártok vezetői is: Szabó Tímea és Juhász Péter, az Együtt-PM társelnökei, Bokros Lajos, a MoMa elnöke, Popper Gábor, a Liberálisok ügyvivője, Horváth Csaba, az MSZP alelnöke és Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke.

A szónokok jelezték: a "történelemhamisító" emlékműnek a Szoborparkban a helye. Gyurcsány úgy vélte, a jelenlegi "basáskodó" hatalomnál "mocskosabb hatalmak" is meg szoktak bukni, csak az a kérdés, hogy mikor és mit hagynak maguk után.

Horváth arról szólt, hogy a "demokratikus pártok" Európát választják, míg Popper úgy vélte, az emlékmű körüli csatát Orbán Viktor akkor is elveszítette, ha végül felépül "a hazugság szobra".

Bokros arról beszélt, hogy a Fidesz "a diktatúra értékrendjét képviseli és a Jobbik faji gőggel átitatott náci ihletésű kultúráját." Juhász Péter szerint Orbánt nem az emberek, csak a hatalom érdekli.

Szombat este szintén több százan gyújtottak mécsest az MTA előtt a szobor ellen tiltakozva - a tömeghez Fischer Ádám karmester szólt. A befejezés előtt álló emlékmű építésének leállítását, és a szobor-kérdés teljes átgondolását sürgetette a múlt héten Orbán Viktornak írott levelében 30 zsidó származású amerikai kongresszusi képviselő is.

A szobor átadási határideje egyébként május 31-e, Orbán Viktor kormányfő születésnapja, de várhatóan még hétvége előtt elkészülnek vele.

"Ha rabbi lennék, a lábnyomukat is megáldanám"

A Szabadság tériek "küldötteként" kapott szót a Mazsihisz vasárnapi közgyűlésén Lovas Zoltán újságíró és Mécs Imre egykori '56-os halálraítélt, volt parlamenti képviselő.

Lovas kifejtette: "Orbán Viktor benzinnel locsolta meg az antiszemitizmus ügyét, amikor népének könnyű álmot ígért, hiszen ez az emlékmű arról is szól, hogy a magyar nép nem volt részese a holokausztnak". Hozzátette, "az elátkozott emlékmű nem a zsidók ügye, hanem egész Magyarországé és a demokráciáé". Majd arra kérte a Mazsihiszt tiltakozzanak, hiszen "a gyalázatos emlékművet napokon belül felavatják majd".

Mécs Imre elismerően szólt azokról a Szabadság téri civilekről, akik nap-mint nap, immár csaknem ötven alkalommal nem csupán szellemiségükben, hanem fizikailag is kiálltak az ügy mellett, "a nemzet becsületét védték és védik folyamatosan" - ahogy egyébként Mécs maga is, aki állandó résztvevője az akciósorozatnak.

Mécs Imre is nyomatékosan felhívta a közgyűlésen résztvevőket arra, hogy személyesen legyenek jelen a téren. Mint mondta, "ha én rabbi lennék, minden nap ott lennék, és az önkéntesek lábnyomát is megáldanám."

A Mazsihisz közgyűlésén nem választottak új ügyvezető igazgatót Zoltai Gusztáv helyére. Ő április elején távozott az általa 1991 óta betöltött posztról. Csak az dőlt el, hogy az ügyvezető-választás joga a közgyűlésénél marad és nem kerül át a Mazsihisz vezetőségéhez; a választást magát hat hét múlva tartják.