tűcsere program;drogprevenció;

2014-05-26 07:13:00

Vásár a Kék Pont javára

A tűcsere program első lépés lehet a leszokás elősegítésében. Bár a kémiai szer rabságából meg lehet szabadulni, ám egy használt, fertőzött tűtől szerzett betegségtől, amilyen például az AIDS, nem. Az elmúlt pénteken egy speciális, két napos, kedvezményes jótékonysági vásárt rendeztek a Lovebug Vintage szalonban a Kék Pont Alapítvány Tűcsere programja javára, így is segítve munkájukat.

A szerfüggőség kialakulásának, fennmaradásának számos oka és következménye van. A leszokást mindenképpen szakemberrel együtt kell végezni, de ameddig ez nem következik be, addig mindent el kell követni, hogy a szerhasználó segítő kapcsolatba kerüljön és maradjon a tűcserében dolgozó szociális munkással, akihez majd leszokási, változtatási szándékával bármikor fordulhat.

A Tűcsere programok szakmai szempontból legfontosabb célja és módszere: rendszeres kapcsolattartás és bizalom, amely a leghatékonyabb módon teremti meg a gyógyulás esélyét.

- A jótékonysági vásár ötlete a Vintage szalont üzemeltető Kertész Violettának köszönhetően született meg, a kiállított termékek a Norvég Civil Alap támogatásával létrehozott program keretében készültek - mondta Kormos Janka a projekt egyik vezetője. Újra hasznosított anyagokból készült ékszereket, ajándéktárgyakat a Tűcsere programban résztvevő intravénás szer használók készítették.

- Érdekes volt megtapasztalni az együttes munkát ezekkel az emberekkel. Ahogy ők is elmondták, igen motiváló volt számukra – a szerhasználók egy része hajléktalan is - hogy egyenrangú partnerként kezelték őket. Azok az emberek, akik önmagukat csak láthatatlannak nevezik nagyszerűen működtek közre a munkában, mindent közösen csináltak az alapítvány munkatársaival. Távolabbi célunk, hogy ők maguk segítsenek be az alapítványi munkába, konkrétan a tűcsere programban - tette hozzá Kormos Janka.

A vásáron a Kék Pont új, Segítők a Sarokról sorstárs-programjának keretén belül alakult adománygyűjtő csoport, öko-kreatív foglalkozásain készített termékekért cserébe lehetett támogatói jegyeket vásárolni. A megvalósult kézműves foglalkozások célja, hogy a halmozottan hátrányos helyzetű, mélyszegénységben élő, hajléktalansággal, problémás szerhasználattal küzdő kliensek számára elfoglaltságot találjanak, melynek során fejleszthetik kreativitásukat, tagjai lehetnek egy csoportnak, érezhetik, hogy számítanak rájuk, és szükség van munkájukra, ötleteikre.

A kliensek közös tevékenységbe való bevonása, munkatársként való kezelése sikerélményt ad számukra, és a befogadottság számukra szinte ismeretlen élményével adhat nekik erőt a mindennapokhoz.

Az adományok a Kék Pont tűcsere programjának költségeihez járulnak hozzá, előreláthatólag teszteket, óvszert, és egyéb egészségügyi eszközöket vásárolnak belőle.