szelektív hulladékgyűjtés;

2014-05-28 07:17:00

Egy kuka, két kuka

A Fidesz-kormány egymás után gyártja a koncepciókat a szeletív hulladékgyűjtésre, és ezek nyomán lakossági hulladék kezelése területén nem előrelépések, hanem visszalépések történnek - nyilatkozta lapunknak Harangozó Gábor, az MSZP országgyűlési képviselője. 

A budapestiek nemrég kaptak a meglévő mellé - uniós finanszírozással - egy sárga és egy kék kukát papír valamint műanyag-fém gyűjtésére.

Az új, a jövő év elejétől bevezetendő megoldás lényege, hogy két hulladékgyűjtő marad, az egyikbe a nedves hulladék, például zöld hulladék kerülhet, a másikba a száraz hulladék (papír, műanyag, ruha, üveg), amelyet utóválogatóba szállítanak, majd amit lehet újrahasznosítanak. A nem hasznosítható anyagokból pedig jó hőértékű tüzelőanyagot lesz.

Egységnyi hő előállítása kőolajszármazékból 10 forintba kerül, míg szemétből 50 fillér - a VM számításai szerint. A VM szerint a módosításra azért van szükség, mert az új gyűjtési rendszernek köszönhetően a hulladék hasznos összetevőit nagyobb arányban szelektálhatják majd.

A szocialista szakpolitikus úgy véli: ez a "kétkukás" megoldás mindenképpen rosszabb mint az eddigi rendszer, amely lehetővé tette, hogy az újrahasznosítható anyagokat - papír, műanyag, fém, üveg - külön-külön gyűjtsék az emberek. Emellett az is aggodalomra ad okot, hogy a kormány az Európai Uniótól a szelektív visszagyűjtésre kapott támogatást nem a célnak megfelelően használja fel. Emiatt később akár büntetést is kiróhat az EU.

Farkas Hilda, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének ügyvezető igazgatója a Napi Gazdaságnak azt mondta: Illés Zoltán, a VM környezetügyért felelős államtitkára kevesebb mint egy évvel a kötelező bevezetési határidő előtt olyan új, rövid időn belül a harmadik szelektív hulladékgyűjtési rendszert javasolja, amelyről nem pontosan látni, hogy miért és mennyivel lesz jobb az eddigieknél, egyelőre az sem látszik, hogy kinek mekkora többletköltséget okozna az átállás.

Úgy véli, az évek óta tartó kampányok és szemléletformálás semmibe vész, ha egyik napról a másikra azt sulykolják majd, hogy "amit eddig szétválogattál, most öntsd össze".

Harangozó Gábor emlékeztetett arra, hogy az EU elvárásai szerint az év végéig be kell indulnia Magyarországon az elkülönített szemétgyűjtésnek, 2020-ra pedig 50 százalékra kell növelni a szelektíven gyűjtött hulladék részarányát. Ha így haladunk - fűzte hozzá a politikus - akkor ezt a vállalásunkat is képtelenek leszünk teljesíteni.