Kónya Péter;Együtt-PM;áfacsalási vád;

2014-05-28 18:12:00

Áfacsalási vád - "Vaj van a fejükön"

Az Együtt-PM arra szólítja fel a hatóságokat, hogy azonnal kezdjenek vizsgálatot "az áfacsalás és a NAV-os visszaélések ügyében" - erről a szövetség politikusa, Kónya Péter beszélt szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján. A független képviselő arra emlékeztetett, hogy több mint hat hónap telt el azóta, hogy az "áfacsalás ügye kirobbant". 

A hvg.hu birtokába jutott és anonimizált formában nyilvánosságra hozott jegyzőkönyvből kiderült, hogy Horváth András, Nemzeti Adó- és Vámhivatal volt alkalmazottja januári rendőrségi kihallgatásokon több mint egy tucatnyi céget, valamint olyan NAV-vezetőket nevezett meg, akik érintettek lehetnek az áfacsalás ügyében - emelte ki.

A politikus felszólította Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy kérjen bocsánatot azért, mert korábban "hazudott", amikor a konkrétumok hiányára hivatkozva magyarázta, hogy miért nem indul vizsgálat az ügyben. (Az áfacsalási ügyről a kormányfő még tavaly decemberben mondta azt egy rádióinterjúban, hogy várják a konkrétumokat. Közölte, hogy ha ilyen lesz, azonnal megindítják a bűnvádi eljárásokat, mert az adócsalóknak a börtönben a helyük.)

Kónya Péter hozzátette, hogy a pártjukhoz tartozó képviselők támogatnának bármilyen kezdeményezést, amelyik alapján az ügyben fel lehet állítani egy parlamenti vizsgálóbizottságot. Hangsúlyozta, hogy ha a kormánypártok nem lépnek, akkor minimum azt lehet feltételezni róluk, hogy cinkosak, de akár azt is, hogy "vaj van a fejükön".

Kónya Péter azt is mondta, több olyan, a neve elhallgatását kérő NAV-dolgozóval beszélt, akik állították, hogy vizsgálatok elindításakor gyakran figyelmeztető jelzés jelenik meg a számítógépükön, hogy "adott cégeket nem vizsgálhatnak".

A legfőbb ügyész még februárban egy LMP-s írásbeli válaszra válaszolva tudatta, hogy hivatali visszaélés, adócsalás és csalás bűntettének gyanúját keltik azok az adatok, amelyek a Horváth András által tett feljelentés nyomozása során felmerültek.

Polt Péter arról is beszámolt, hogy az eljárás akkori szakaszában a nyomozó hatóság az adóellenőrzések eredményének állítólagos meghiúsulása érdekében félreállított munkacsoport személyi összetételét, tevékenységét és a feljelentő által hivatkozott adóellenőrzéseket és belső vizsgálatokat térképezte fel.