Azonnali tisztújítást akar Mesterházy Attila. Az MSZP elnöke, akit tegnap délelőtt fideszes és jobbikos képviselők szabálysértési ügyben idéztettek be a Pesti Központi Kerületi Bíróságra, a tárgyaláson résztvevő néhány újságírónak beszélt terveiről. Elmondta, szombaton azt kéri majd az országos választmánytól, hogy fogadják el az elnökség lemondását.
Ezzel ugyanis megmutathatják a választóknak, hogy megértették az üzenetüket, és tesznek a változásért. Arra a kérdésre, hogy vasárnap éjjel miért nem mondott le a pártelnökség, Mesterházy azt válaszolta: stratégiai döntés, hogy mikor legyen a tisztújítás, ezért úgy ítélték meg, jobb, ha szombaton mindkét szóba jöhető lehetőséget megvitatja a választmány, ugyanis mind a kettő mellett szólnak érvek. Így volt ez a négy évvel ezelőtti választási vereséget követően is, amikor végül előre hozták a kongresszust - tette hozzá.
Mesterházy megismételte, még nem döntötte el, újra indul-e az elnöki posztért. Lapunk felvetette, hogy sokak szerint az azonnali tisztújítás neki kedvez, mert jelenleg nincs kihívója. Az elnök erre azt mondta, egy több tízezres tagsággal rendelkező pártban biztosan van, aki vállalja a megmérettetést. Legutóbb Szanyi Tibor pályázott vele szemben, akivel szemben akkor kétharmad/egyharmad arányban megnyerte a "csatát" - emlékeztetett. Szocialista forrásból úgy értesültünk, hogy Harangozó Tamás, a pártelnök bizalmasa lehet Mesterházy kihívója.
Helytelenül járnak el azok a politikusok, akik nyilvánosan fogalmazzák meg bírálatukat - jelentette ki a szocialista politikusok támadásaira reagálva. A lemondás felajánlásával Mesterházy szerint az elnökség vállalta a felelősséget a választási eredmények miatt, ezért a szocialisták vezetője nem érti, hogy a XIII. kerületi MSZP-szervezet állásfoglalásában miért sürgeti ezt. Párton belüli bírálóinak azt üzente, hogy a jövőt, a változást szerinte "nem Lendvai Ildikó és Kovács László hordozza".
A pártelnök arról is beszélt, hogy sok korábbi vezető politikus háttérbe szorult az elmúlt négy évben, ami szerinte helyes döntés volt, mert erre szükség volt az MSZP megújításához. "Senkinek sem kötelező örök életére országgyűlési képviselőnek lennie (...), ha változni akarunk, mert valamiért leváltottak minket 2010-ben, akkor ezt a változást mutatni kell a választópolgároknak, erről szólt az elmúlt időszakunk." Ez meg is történt, új politikusgeneráció vezeti a szocialista pártot, és nem korosztályi alapon újítottunk - fogalmazott Mesterházy. Emberileg megérti azokat, akik ezt csalódottan vették tudomásul, de a közösség szempontjából helyteleníti, hogy a sajtóban bírálják a pártvezetést. Ráadásul sokszor nevük elhallgatását kérve. "Az MSZP-nek a jövő felé kell fordulnia és a nem a restauráció irányába" - tette hozzá a pártelnök.
Ismert, az MSZP elnöksége vasárnap éjjel, az újabb súlyos választási vereség után ajánlotta fel lemondását a szombaton összeülő országos választmánynak. Az elmúlt napokban több szocialista politikus bírálta a pártvezetést, amiért nem mondtak le azonnal. Juhász Ferenc korábbi honvédelmi miniszter Facebook-oldalán "felajánlomdenemgondolomkomolyan csipet-csapatként" titulálta az elnökséget és arra figyelmeztette Botka Lászó választmányi elnököt, hogy súlyos felelősséget vesz a nyakába, ha nem fogadja el a lemondást, mert ezzel hozzájárul ahhoz, hogy lényegében semmi ne változzon a pártban.
Ha szombaton a választmány elfogadja az elnökség lemondását, "rendkívüli", azaz szombattól számítva 45 nap alatt lebonyolítható tisztújító kongresszust hívhat össze. A másik lehetőség, hogy "rendes" tisztújítást tartanak, de az őszig, az önkormányzati választási kampányig eltarthat. A gyorsabb megoldásra akkor van lehetőség, ha azt a választmány tagjainak kétharmada elfogadja. Ez esetben nem kell az alapszervezeti és területi vezetőket is újraválasztani. Az elnökjelöltségre aspiráló MSZP-tagoknak 3000 párttag ajánlását kell összegyűjteni.
Kovács László "ütőképes átmeneti csapatra" bízná az MSZP vezetését. Az egykori pártelnök tegnap a TV2 Mokka című műsorában arról beszélt, hogy egy olyan testületre van szükség, amelynek a tagjai mögött teljesítmény van, mert az kedvező hatást tenne a választókra. A volt uniós biztos szerint a testületben benne kellene lennie annak a nyolc képviselőnek, aki az országgyűlési választáson egyéniben nyert április 6-án. Budapesten hat ilyen MSZP-s politikus van: Hiller István, Tóth Csaba, Hiszékeny Dezső, Kiss László, Kiss Péter, Burány Sándor, Miskolcon Varga László, Szegeden pedig Szabó Sándor szerzett egyéni mandátumot. Mellettük Kovács szerint a volt pártelnököknek is helye lehetne a csapatban.
Ugyanakkor Lendvai Ildikó a napokban azt mondta, vezetőként sem ő, sem a hozzá hasonló politikusok nem jöhetnek szóba, mert azzal a visszarendeződést sugallnának, ami rossz üzenet. Kovács azt is javasolta, hogy az új elnökségnek legyen tagja néhány olyan kimagasló egyéni teljesítményt nyújtó politikus, mint Kunhalmi Ágnes, aki majdnem megnyerte egyéni körzetét. De Botka László választmányi elnöknek, a párt Csongrád megyei elnökének is ott a helye a vezetésben Kovács szerint, mert mert ez a megye az egyetlen, ahol a Jobbik nem verte meg az MSZP-t. Ahogy Veres János Szabolcs megyei pártelnöknek, akinek a saját településén, Nyírbátorban a Fideszt is megverték a szocialisták. Mesterházy tegnap ezt úgy kommentálta: Kovácsnak egykori pártelnökként ismernie kellene a párt alapszabályát, ám láthatóan nem ismeri. "Csak olyan megoldást szabad választani, ami alapszabályszerű, ez nem ilyen, ezért ebben a formában egészen biztosan nem valósul meg" - mondta lapunknak. Azt is világossá tette, hogy kihívóként nem a volt uniós biztosra gondol.
A szocialisták budapesti választási bizottságának elnöke szerint a ma ülésező fővárosi párttanácsban várhatóan annak lesz többsége, hogy a választmány fogadja el a pártelnökség lemondását. Alexa György szerint csupán az új vezetés megválasztásának módjában vannak nézetkülönbségek. Tegnap az Origó adta hírül, hogy a csepeli MSZP-sek keddi taggyűlésükön Mesterházy lemondásának elfogadására és új elnökség megválasztására kötelezték a delegáltjaikat. Ők rendkívüli kongresszust akarnak, de ha ez nem lehetséges, akkor teljes tisztújítást.
Ebben a kerületben április 6-án jól szerepelt a baloldal, Szabó Szabolcsnak sikerült legyőznie a fideszes Németh Szilárdot, és listán is jól szerepelt az Összefogás. A szimpatizánsaik azonban az országos eredmény láttán az EP-választásra már nem mentek el. A csepeliek azt írták, "tetézte a bajt, hogy az MSZP elnöksége - látszatra legalább is - nem vonta le a választási vereségből a konzekvenciát és karakán kiállás helyett zavaros magyarázkodásba kezdett". Úgy látják, "az MSZP arca, karaktere végleg feloldódni látszik", és ha a vezetésében nem lesz gyors és gyökeres változás, elveszítik azt az esélyt, hogy az őszi önkormányzati választáson Csepelen az MSZP részvételével baloldali győzelmet arathassanak.
A szocialista fellegvárként ismert XIII. kerületi szocialisták állásfoglalása egy nappal korábban került nyilvánosságra. A dokumentumban a helyi párttagok azt követelték, hogy teljesítmény nélkül senki se lehessen vezető az MSZP-ben, a teljesítményt pedig a választásokon elért eredményekben kellene mérni. Felrótták a pártvezetésnek, hogy semmilyen mondanivalója nem volt az országgyűlési kampányban, ezért a tennivalók elodázásába menekült, a bukás után pedig önkritikátlanul folytatta a ténykedését. A befolyásos angyalföldiek azonnali reformot sürgettek. Az Index információi szerint szerdára már hét-nyolc hangadónak számító fővárosi kerületi MSZP-s szervezet nyilvánította ki véleményét írásos állásfoglalásban arról, hogy le kell mondania Mesterházynak.
Márton Roland, a választmányának elnökhelyettese, székesfehérvári pártelnök szerint a testület nem teheti meg, hogy nem fogadja el az elnökség lemondását, mert nem maradhat következmények nélkül, ami történt. A politikus a Fehér Megyei Hírlapnak azt mondta, kutyaszorítóban is van a választmány, mert bármilyen döntés is születik, "az az önkormányzati választásokhoz szükséges üzenetek továbbításának a rovására megy".
Indul a főpolgármesteri casting
"Megértettük a választók üzenetét: az MSZP nem határozhatja meg egyedül, hogy ki legyen Tarlós István kihívója" - írta közleményében a szocialisták fővárosi tárgyalódelegációja. Horváth Csaba, delegációvezető, Alexa György és Trippon Norbert az EP-választások tanulságát levonva kezdeményezte, hogy a három közel azonos támogatottságú baloldali párt - DK, Együtt-PM - haladéktalanul üljön tárgyalóasztalhoz, és határozzák meg az együttműködésünk elveit, és azt, hogy a budapestiekkel együtt kiket látnak legalkalmasabbnak arra, hogy a fővárosban a fideszes jelöltekkel szemben a budapestiek többségének támogatását elnyerjék. A szocialisták főpolgármester-jelöltje hivatalosan még Horváth Csaba.
Molnár nem vállalná
Gyors személycserék helyett az októberi önkormányzati választásokig egy korrekcióval történő kultúrált működésre lenne szükség az MSZP-ben, és csak a választás után kellene elkezdeni a párt újjáépítését. Ezt Molnár Gyula mondta az ATV Start című műsorában. A volt újbudai polgármester szerint egy elhúzódó, személyi kérdésekkel terhelt konfliktus nem tesz jót a szocialistáknak és a párt polgármester-jelöltjeinek, ezért fontos, hogy ezeket a kérdéseket mihamarabb rendezzék. Molnár, akinek a neve lehetséges pártelnökként is felmerült a sajtóban, elmondta, biztosan nem vállalná az MSZP vezetését.