MSZP;Mesterházy Attila;

Fotó: Vajda József/Népszava

- Lemondott Mesterházy Attila

Lemondott MSZP-elnöki és parlamenti frakcióvezetői posztjáról Mesterházy Attila csütörtökön. A politikus budapesti sajtónyilatkozatában egyúttal jelezte, hogy nem kíván indulni a következő tisztújításon, így nem kíván újraindulni a szocialista párt elnöki posztjáért sem.

Mesterházy Attila azt mondta, az MSZP április 6-án és május 25-én jelentős vereséget szenvedett el az országgyűlési és az európai parlamenti választáson, az MSZP elnökeként ezekért a kudarcokért vállalja a teljes felelősséget.

"Az MSZP-ért érzett felelősségem tudatában hoztam meg ezt a döntést, amely lehetőséget ad arra, hogy alapszabályszerűen, az önkormányzati választások szempontjait figyelembe véve dönthessen most szombaton az MSZP országos választmánya" - jelentette ki Mesterházy Attila. Hozzátette: a maga részéről mindenben támogatni fogja az MSZP megerősítését és az új elnököt.

Az MSZP országos elnöksége vasárnap este, az EP-választás eredményének ismeretében felajánlotta lemondását a párt választmányának, amely szombaton ülésezik. Ezt követően - sajtóinformációk szerint - voltak olyan vélemények a párton belül, hogy le kellett volna mondaniuk, nem pedig felajánlani a lemondásukat, mert ezzel lehetetlen helyzetbe került a választmány. Ugyanis ha a testület elfogadja a lemondást, akkor egy hosszú tisztújításnak nézne elé az MSZP pont akkor, amikor már az őszi önkormányzati választásokra kellene készülni.

Tóbiás József lesz az új elnök?
Tóbiás József az MSZP frakcióigazgatója lehet az az MSZP új elnöke, Kunhalmi Ágnes pedig a fővárosi elnök - értesült lapunk. 
Jelenleg is zajlanak az egyeztetések Mesterházy Attila utódlására vonatkozóan, az egyik lehetséges elnökjelölt Tóbiás József az MSZP frakcióigazgatója, a budapesti elnök pedig Kunhalmi Ágnes lehet. 
Mesterházy Attila lemondása előtt felmerült Botka László szegedi polgármester neve, mint ahogy Tóbiás József frakcióigazgató, és Hiller István korábbi pártelnök is szóba került az MSZP elnöki pozícióját illetően.  Baja Ferenc szerint a pártelnöki feladatra Tóbiás József mellett Botka László a legalkalmasabb.

Az elnök lemondásával új helyzet állt elő, mert az MSZP alapszabálya lehetőséget ad arra, hogy eltekintsenek a felmenő rendszerű tisztújítástól. E szerint ha azért kell soron kívüli tisztújító kongresszust összehívni, mert a pártelnöki tisztség betöltetlenné vált, az MSZP választmánya a kongresszust összehívó határozatában dönthet úgy is, hogy a pártelnök megválasztására összehívott soron kívüli tisztújító kongresszust nem kell megelőznie a felmenő rendszerű tisztújításnak.

DK: az MSZP jusson túl a válságán 

A Demokratikus Koalíció (DK) szóvivőjének közlése szerint a DK abban érdekelt, hogy az MSZP jusson túl mostani válságán. A Demokratikus Koalíció nem kívánja kommentálni más párt belügyeit, de abban érdekelt, hogy az MSZP jusson túl mostani válságán – reagált az MSZP elnök-frakcióvezetőjének, Mesterházy Attilának a lemondására Gréczy Zsolt az MTI-nek. A szóvivő mást nem kívánt hozzáfűzni ehhez. 

 Együtt-PM: új helyzet az ellenzéki oldalon

Karácsony Gergely, az Együtt-PM politikusa szerint az európai parlamenti választás új helyzetet teremtett az ellenzéki oldalon, ahol minden pártnak át kell gondolnia saját helyzetét és megtartani saját tisztújítását. A politikus ezt csütörtöki sajtótájékoztatóján a Mesterházy Attila MSZP-elnök lemondását érintő kérdésre válaszul mondta, hangsúlyozva: pártszövetsége nem kommentálja más pártok belügyeit.

Azzal kapcsolatban, hogy az esemény befolyásolja-e az önkormányzati választásokkal kapcsolatos ellenzéki tárgyalásokat, közölte: egyelőre nincs szó tárgyalásokról és erre a közeljövőben sem lehet számítani, az érintett pártok most rendezik soraikat. Hozzátette: az önkormányzati választásokkal kapcsolatos megállapodásokat helyi testületek kötik meg, az egyeztetések is helyi szinten zajlanak, így kevéssé számít, ki az MSZP országos elnöke. 

Schiffer: korrekt politikai ellenfél a távozó MSZP-elnök

Az LMP-s Schiffer András sajnálja, hogy távozik az MSZP éléről Mesterházy Attila, akit korrekt politikai ellenfélként jellemzett, amikor az MTI-nek csütörtökön kommentálta a szocialista politikus bejelentését. Schiffer András szerint nyilvánvaló, hogy az április 6-i, majd a május 25-i választási eredmények után a politikai kultúra bevett szabályai szerint Mesterházy Attila lemondása "legalábbis a levegőben lógott".  Az LMP társelnöke és frakcióvezetője csütörtökön az MTI-nek azt mondta, személyesen sajnálja az MSZP elnökének távozását, ugyanis azt gondolja, hogy az idei választási eredményektől függetlenül elég nagy munkát végzett a 2010-es választási vereséget követően, hogy egyáltalán életben tartsa az MSZP-t.

Schiffer András egyúttal elismerését fejezte ki, mert szerinte Mesterházy Attilának az MSZP frakcióvezetői posztjáról nem kellett volna lemondania. Korrekt politikai ellenfélnek nevezte Mesterházy Attilát, akivel korrekt módon együtt tudott működni, és akinek ezért köszönetet mondott. Közölte: az LMP nem szokott más pártok belügyeiről véleményt nyilvánítani és alapvetően tiszteletben tartja más pártszövetségek döntéseit, de az a "kilátástalannak tűnő helyzet", amibe az MSZP került, nem elsősorban Mesterházy Attila felelőssége, ezért egyrészt a Gyurcsány-Bajnai kormányok a felelősek, illetve azok az "obsitos politikusok", akiket a pártelnök megörökölt.

Akárhogy is dönt az MSZP a pártelnök utódjáról, és akárhogyan játsszák le a meccseket az utódpártjaikkal, Gyurcsánnyal, Bajnaival és a többiekkel nem lehet legyőzni Orbán Viktort, ahogy nem lehetett 2010-ben vagy 2014-ben, úgy a jövőben sem - rögzítette álláspontját. Schiffer András szerint bár ez nem az a pillanat, amikor illendő lenne kritizálni Mesterházy Attilát, emlékeztetett, hogy sokszor elmondta: viszonylag keveset tudtak meg arról, hogy Mesterházy Attila milyen Magyarországot szeretne.

Fidesz: a triumvirátus másik két tagjának is távoznia kellene

A Fidesz szerint Mesterházy Attila után a másik két baloldali vezetőnek, Gyurcsány Ferencnek és Bajnai Gordonnak is távoznia kellene. "Most már csak a triumvirátus másik két tagjának a távozása várat magára. Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon éppannyira felelős (...) a baloldal katasztrofális vereségéért, mint Mesterházy Attila" - így kommentálta Kocsis Máté, a kormánypárt kommunikációs igazgatója budapesti sajtótájékoztatóján, hogy Mesterházy Attila csütörtökön lemondott MSZP-pártelnöki és frakcióvezetői posztjáról, egyben jelezte, nem kíván újraindulni a szocialista párt elnöki tisztségéért.

A Fidesz politikusa szerint "a baloldalon Gyurcsány Ferenc a valódi főnök", ő mozgatja a szálakat, "az ő kottájából játszik a baloldal". Ebből viszont az is következik, hogy a választási vereségért viselt felelősségben is osztoznia kell - mondta Kocsis Máté.

A Demokratikus Koalíció (DK) véleménye szerint az Alkotmánybíróság (Ab) szerdán nyilvánosságra hozott, a kommentelésről szóló döntése az első lépés abba az irányba, hogy hogyan lehet az internetes kommunikációt valamiféle módon ellenőrizni, szabályozni és irányítani. Ezt Niedermüller Péter, a párt alelnöke mondta csütörtöki sajtótájékoztatóján.