Pedagógusok Szakszervezete;Galló Istvánné;Nemzeti Pedagógus Kar;

2014-05-30 07:06:00

Nem tudni, mire szavaztak a tanárok

A hatalom döntésének megfelelően jön létre a Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) - fogalmazott Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke azzal kapcsolatban, hogy nyilvánosságra hozták a május 12. és 14. között zajlott küldöttválasztás eredményeit. 

Tizenkilenc megyéből és a fővárosból összesen 125 pedagógus kerülhetett be az NPK Országos Küldöttgyűlésébe azon 190, állami fenntartású iskolában dolgozó tanár közül, akik összegyűjtötték a jelöltséghez szükséges számú ajánlást. A küldöttek június 14-én választják meg a Kar tisztségviselőit, majd a küldöttgyűlés bólinthat rá arra az etikai kódexre - ennek tartalma még nem ismert -, amelynek alapján etikai bizottságok vizsgálhatják az állami tanárok tevékenységét.

Vagyis mindössze 125 ember képviseli majd mind a 151 ezer, állami iskolában dolgozó pedagógust, akik tavaly ősztől automatikusan az NPK tagjaivá váltak. A Kar valós legitimitását az adná, ha ismernénk a pedagógus szakszervezetek által bojkottált küldöttválasztás részvételi adatait, ezt azonban egyelőre nem hozták nyilvánosságra. A PSZ elnöke arra is rámutatott, azt sem lehet tudni, hogy a küldöttgyűlés egy-egy jelöltje hány ajánlást kapott, és hányan vettek részt a jelölésben.

Galló Istvánné szerint ráadásul nem arányos, hogy Budapest 28 ezer pedagógusát csak 15 jelölt képviselhette. Hozzátette: nem ismert a kar alapszabálya sem, amelyet a küldöttgyűlés június 14-én fogadna el, valamint nem ismert, hogy kit jelöltek az NPK élére, és kik vannak a jelölőbizottságban. Korábban a sajtóban felmerült, hogy Hoffmann Rózsa leköszönő köznevelési államtitkár lenne a pedagóguskar elnöke, azonban a szervezet vezetője a köznevelési törvény szerint csak kinevezett pedagógus lehet.

Galló Istvánné úgy fogalmazott, a pedagóguskar nem független, nem autonóm szervezet, mert létrejöttének előkészítése és a kivitelezés azt sugallja, hogy a központi hatalom akarata érvényesül benne. Mint megírtuk, a törvény értelmében az NPK-nak együtt kell működnie a pedagógus szakszervezetekkel, de a jogszabály úgy fogalmaz, hogy lényegében a Kar működhet közre a közoktatásra vonatkozó jogszabályok kialakításában. Vagyis úgy tűnik, hogy a kormány a "rebellis" szakszervezetekkel szemben egy lojális érdekképviseletet akar létrehozni.

Galló Istvánné utalt arra, hogy a kormány összetételének véglegessé válása után a PSZ a köznevelési törvénnyel kapcsolatban tárgyalást kezdeményez, szakmai javaslataikat azonban először a kormánnyal ismertetik. Egyelőre azonban nem tudni, ki lesz Hoffmann Rózsa utódja az államtitkári poszton, legfőbb esélyesként Sipos Péter jelenlegi helyettes államtitkárt emlegetik.