Távozott posztjáról Mesterházy Attila. Az MSZP elnök-frakcióvezetője ma délben rövid sajtónyilatkozatban jelentette be, hogy a párt vezetőjeként vállalja a felelősséget az április 6-i és a május 25-ei kudarcért, ezért pártelnöki, valamint frakcióvezetői tisztségéről is lemond. Azt is jelezte, hogy a következő tisztújításon nem kíván újraindulni az elnöki posztért. "Az MSZP-ért érzett felelősségem tudatában hoztam meg ezt a döntést, amely lehetőséget ad arra, hogy alapszabályszerűen, az önkormányzati választások szempontjait figyelembe véve dönthessen most szombaton az MSZP országos választmánya" - fogalmazott Mesterházy, aki azt ígérte, támogatni fogja utódját.
Sokakat váratlanul ért a bejelentés, forrásaink szerint még az elnökség tagjai közül sem tudta mindenki, mire készül Mesterházy. A párt vezetői állítólag arról is csak lapunk internetes oldaláról, illetve a nol.hu-ról értesültek, hogy az MSZP elnöke azonnali tisztújítást akar. Két napja még arról beszélt, hogy majd az országos választmány szombati kibővített ülése után dönt arról, hogy a következő kongresszuson ismét pályázik-e az elnöki tisztségre. Szocialista politikusok lapunknak kijelentették, Mesterházy vállalta volna az újabb megmérettetést, mert még mindig erős embernek érezte magát. Annak ellenére, hogy a vasárnapi választási vereség óta egyre többen fordultak ellene. Az elnök azonban forrásaink szerint szűk körben egyebek mellett azzal érvelt, hogy az MSZP számára most egyedül ő tud pénzt szerezni, ezért is számít arra, hogy a párt befolyásos emberei mellé állnak.
Kényszerhelyzetbe kerülhetett Mesterházy - mondták lapunknak a lemondást követően MSZP-s politikusok. Azt nem tudják, hogy szerda estétől ma délig pontosan mi történhetett, de kijelentették, hogy a pártelnök könnyen biztosan nem adta meg magát. Nem gondolják, hogy a Mesterházy Attilától a vasárnapi vereség óta elpártolt szocialistáknak, vagy a tekintélyes, idősebb generáció tagjainak sikerült őt jobb belátásra téríteni. Az azonban biztos, hogy az EP-választások óta a bizalmasai közül Tóbiás József és Lukács Zoltán, de Korózs Lajos is elfordult a távozó pártelnöktől.
A szocialista elnökség május 25-én éjjel, az EP-választás eredményének ismeretében ajánlotta fel lemondását a párt választmányának. Ezt követően voltak olyan vélemények a párton belül, hogy le kellett volna mondaniuk, nem pedig felajánlani a lemondásukat, mert ezzel lehetetlen helyzetbe került a választmány. Ugyanis ha a testület elfogadja a lemondást, akkor egy hosszú tisztújításnak nézne elébe az MSZP éppen akkor, amikor már az őszi önkormányzati választásokra kellene készülni. Sokak szerint azonban Mesterházy csak a saját túlélésére játszott. Ennek érdekében kérte szerdán arra a vezetést, hogy emailben erősítsék meg, komolyan gondolják-e a vasárnapi lemondásukat, mert ha igen, akkor nem egyedül neki kell "elvinni a balhét" és még van esélye a folytatásra.
A távozást mások azzal indokolják, hogy a párton belül erősnek számító budapesti szocialisták fellázadtak Mesterházy ellen. A fővárosi MSZP ügyvezetője, Trippon Norbert és az alelnök Alexa György kérésére a kerületi szervezetek állásfoglalásokat készítettek, ezekben a legtöbben az elnök és az elnökség távozását követelték. Horváth Csaba, a párt alelnöke, fővárosi frakcióvezetője szerda este az ATV Egyenes Beszéd című műsorában azt fejtegette, nem lenne szerencsés, ha hónapokig csak a tisztújításra koncentrálna a párt, ezért keresik a megoldást, hogy az önkormányzati választásokig egy ügyvezető testület vezethesse a pártot. Kijelentette: az biztos halál lenne, ha ugyanígy, ebben a formában folytatnánk, "tanulni kell a második pofonból".
Lapunk úgy tudja, Mesterházy délután már elkezdett csomagolni a Jókai utcai pártszékházban lévő szobájában. Az MSZP-t pedig az új elnök megválasztásáig az alelnökök irányítják, jelenleg ugyanis - Simon Gábor kényszerű lemondása óta - elnökhelyettese sincs a pártnak. Ha a szombati választmányi ülés elfogadja az elnökség lemondását, akkor vagy rendkívüli, vagy "rendes" tisztújító kongresszust hívnak össze. Előbbi 45 napot vesz igénybe, utóbbi legalább két hónapot. Az új elnököt azonban egy két héten belül megválaszthatja a kongresszus.
Lehetséges elnökként több név is felmerült, legutóbb Tóbiás József frakcióigazgatóé, aki az új frakcióvezető megválasztásáig a szocialista képviselőcsoportot irányítja. Rajta kívül Ujhelyi Istvánt emlegetik az elnöki posztra, míg a frakcióvezetői tisztségre Harangozó Tamás illetve Gúr Nándor lehet esélyes. A fővárosi elnöknek Kunhalmi Ágnes elnökségi tagot emlegetik. Baja Ferenc szocialista politikus lapunknak azt mondta, szerinte az elnöki posztra Botka László vagy Tóbiás József lenne a legalkalmasabb.
Gyors választás kell
A lehető leggyorsabban válasszák meg az MSZP új elnökét - ezt javasolják majd a párt fővárosi küldöttei a szombati választmányi ülésen. Alexa György, a szocialisták fővárosi választási bizottságának elnöke ma a párttanács vitája közben azt mondta: nekik nem érdekük, hogy az önkormányzati választás előtt teljes tisztújítás legyen, ezért szeretnék, ha a szombati választmány nem fogadná el az elnökség lemondását. Lapunk kérdésére azt is elmondta: júniusban összehívják a szocialisták fővárosi küldöttértekezletét és megválasztják a párt új fővárosi elnökét.