A DK az Alkotmánybírósághoz fordul, ha a törvénymódosítás életbe lép - mondta az ellenzéki politikus hozzátéve: azt javasolják az MSZP-nek és az Együtt-PM-nek, hogy tegyék ugyanezt. Kerék-Bárczy Szabolcs kijelentette: a módosítás nem demokratizálná a helyzetet, hanem a polgárok jogfosztásának irányába hatna.
"Az állampárt jelen pillanatban meg akarja fosztani a polgárokat attól, hogy a kerületek (...) fölött álló fővárosi érdekekről közvetlenül dönthessenek" - fogalmazott. Kerék-Bárczy Szabolcs szerint oly módon próbálják a törvényt változtatni, hogy a polgároknak közvetlenül ne lehessen ráhatásuk arra, hogy kik és milyen módon intézik a közös fővárosi ügyeket.
A budapesti polgárok eddig közvetlenül szavazhattak arról, hogy kik intézzék a főváros ügyeit. Az emberek különbséget tudtak tenni a között, hogy vannak fővárosi és kerületi érdekek. Orbán Viktor miniszterelnök és kormánya "a jelenlegi törvénymódosítási javaslattal semmibeveszi, megalázza a budapesti polgárokat" - mondta.
Kerék-Bárczy Szabolcs szerint a Fidesz "ezt a pályát is a maga irányába próbálja lejteni". Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke és Rogán Antal, a kormánypárt parlamenti frakcióvezetője pénteken Budapesten jelentette be, hogy az önkormányzati választási rendszer átalakítását javasolja a Fidesz. Ennek értelmében a Fővárosi Közgyűlésnek a főpolgármester mellett a 23 kerületi polgármester és a kompenzációs listáról bekerült kilenc képviselő lesz a tagja. Az őszi önkormányzati választásokra már az új szabályok vonatkoznának.