Ezúttal azért támadták a kabinetet, mert a GERB szerint energiapolitikája csődöt mondott a Déli Áramlat építésével pedig megsérti az uniós előírásokat.
Május 27-én José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke szankciókkal fenyegette meg a kormányt arra az esetre, ha szembemegy az uniós előírásokkal. Plamen Oreharszki kormányfő azonban biztosította arról, minden az EU törvényei szerint zajlik.
Csakhogy a bolgár szakaszt építő Sztrojtranszgaz nevű cég részvényeinek 63 százalékát magáénak mondó Volga Csoport tulajdonosa, Gennagyij Timcsenko szerepel azon személyek listáján, akik ellen az Egyesült Államok szankciókat rendelt el az ukrajnai válság kapcsán.
A Forbes szerint Oroszország hatodik leggazdagabb emberéről, Vlagyimir Putyin elnök egyik bizalmasáról van szó. A Déli Áramlat bolgár szakaszának építési költségeit 3,5 milliárd euróra becsülik.
A pénteki elbukott bizalmatlansági indítványt követően Oreharszki kormányfő bejelentette, átalakítja kormányát. Egyelőre nem közölte, mely minisztereitől válik meg, mert mint mondta, még nem tárgyalt a kérdésről a szocialisták vezetésével.
Kérdés azonban, hogy a kormányalakítás nyomán megmenekülhet-e a kabinet. A szocialisták kisebbik koalíciós partnere, a török kisebbséget képviselő GERB szerint nem lehet elkerülni az előrehozott választást.
A koalíciós válságot az idézte elő, hogy a szocialisták igen gyengén szerepeltek az EP választáson, amelyet nagy fölénnyel nyert meg a GERB.