pénz;tőzsde;BUX;lengyel;cseh;

- A magyar helyett a cseh és a lengyel tőzsdére megy a pénz

A Budapesti Értéktőzsde forgalmának csökkenésével párhuzamosan egyre több magyar kisbefektető kóstol bele a régiós piacokba, bár az aktívan kereskedő ügyfelek száma még mindig csak néhány százra tehető - írja a napigazdasag.hu.

Az utóbbi hónapokban több olyan régiós sztori is volt, amely a magyar lakossági befektetők fantáziáját is megmozgatta. A lengyel és a cseh gazdaság a magyarnál masszívabban nő, elsősorban emiatt vonzók a két ország részvényei − mondta a Napi Gazdaságnak Kuti Ákos, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője. A szakember szerint Lengyelországban a magyarnál egy-két százalékkal magasabb a GDP-növekedés, míg Csehországban a nagyon alacsony kamatszint a vonzó.

Az utóbbi egy-másfél hónapban sok magyar kisbefektető szállt be a cseh CEZ energiaszolgáltató részvényeibe. Emellett Kuti szerint a cseh piacon a Komecni Banka keltette fel sokak érdeklődését, mivel a papír ugyan prémiummal forog, de a devizahitelek állománya csak minimális a pénzintézetnél, így ez nem jelent kockázatot. A cseh piac harmadik komolyabb sztorija a Fortuna nevű szerencsejátékcég volt, amelyet a labdarúgó-világbajnokság közeledtével találtak meg a befektetők.

Lengyelországban az Equilor azt tapasztalja, hogy a PKO-Pekao bankban elenyésző a magyar ügyfelek forgalma. Hiába ugyanis az erős növekedési sztori, a papír nagy prémiummal forog az OTP-vel szemben. Kuti kiemelte, hogy az utóbbi hónapokban a lengyel CCC cipőgyártó- és kereskedőcég részvényeibe fektetett még sok magyar ügyfél, ugyanis a csoport üzletei a magyar piacon is jelen vannak.

Minden eddiginél erősebb Külügyminisztérium jött létre, amelyben a "profilfrissítés" eredményeként a külgazdaság egyre jelentősebb szerephez jut - mondta Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter, leendő külügyminiszter a Kossuth rádió 180 perc című műsorában hétfőn.