A tozsdeforum.hu beszámolója szerint Günther Oettinger a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung című lapnak elmondta, hogy a tárgyalási folyamat azért rekedt meg, mert “az oroszok nem akarják elfogadni az energiapiaci előírásainkat, és a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) elé akarják vinni az ügyet”, az ukrajnai válság pedig “mindenre rátelepül”. “Akkor folytatjuk a tárgyalásokat, ha az orosz partnerek ismét betartják a nemzetközi jogi szokásokat, és az uniós jog energiára vonatkozó előírásaiból kiindulva konstruktív módon együttműködnek” – emelte ki a biztos.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök javaslatáról, miszerint az uniós földgázszolgáltatóknak egységesen fellépve kellene tárgyalniuk a Gazprommal a földgáz áráról, az uniós biztos azt mondta, hogy a lengyel kormányfő javaslata az ellátásbiztonság erősítését célozza, és azt, hogy valamennyi uniós tagország piaci áron juthasson földgázhoz. Az Európai Bizottság is ezt akarja elérni, és vizsgálja, hogy egy “uniós beszerzési ügynökség” működése miként férne össze az érvényes földgázvásárlási szerződésekkel, az uniós belső piaci szabályozással és a versenyjoggal, valamint a WTO előírásaival.
Ugyanakkor – fűzte hozzá – a bizottság más megoldást is vizsgál. “El kell jutnunk a földgázzal oda, ahová a kőolajjal már elértünk” – mondta, kifejtve, hogy az olaj esetében kiépült a belső piac, magas szintű az ellátásbiztonság és messzemenően egységes az ár. Kőolajat az EU bármely pontjára lehet szállítani – hajóval, vasúton vagy tartálykamionnal -, ami a piaci árban is megmutatkozik.