Van az a pénz, szokták mondani, aminek nem lehet ellenállni. Ami relativizálja erkölcsi érzékünket, ami meggyőz bennünket arról, hogy érdemes olyan üzletbe is belemenni, amitől legbelül borzongunk. Ha valaki eddig azt gondolta volna, hogy azért van kivétel, hogy például Albert Flórián neve semmi pénzért nem eladó, az most szomorúan hajtsa le a fejét. Mert bizony nincs kivétel! Van az a pénz, amiért még az egykori Császár neve is üzleti alku tárgya lehet.
Most éppen itt tartunk. Hónapok óta sejtjük, hogy az épülő új Fradi-stadion neve körül valami kavarás történik, hiszen a klub minden sajtómegnyilvánulásban, minden dokumentumban kerüli az Albert stadion névhasználatot, de mégis, mind mostanáig bíztunk benne, hogy az egyetlen magyar aranylabdás futballista neve mégiscsak megérdemli, hogy egy szupermodern stadion homlokzatán díszelegjen. Tévedtünk. Csalódtunk. A Bors a napokban megírta, hogy három cég is akad, amelyik hajlandó lenne megvásárolni az új stadion névhasználati jogát, közülük az egyik akár négymilliárd forintot is fizetne érte.
2007. december 21-én nevezték el a Fradi-stadiont a klub egykori ikonikus alakjáról, a ’60-as évekbeli FTC zseniális labdarúgójáról, Albert Flóriánról. Puskás mellett alighanem ő az egyetlen korábbi magyar futballista, akiről a világon mindenki tudja, hogy magyar volt. Az országimázs lovagjai ők, akik egykori sportteljesítményükkel tiszteletet vívtak ki szülőhazájuknak. Puskás neve még él az egykori Népstadion homlokzatán, de Felcsúton már az is Panchóra módosult. Ki tudja, túléli-e az épülő új nemzeti stadiont? Albert neve viszont elenyészni látszik.
Ne legyünk igazságtalanok, ne dugjuk fejünket a homokba. Egyáltalán nem újdonság manapság a világban, hogy egyik-másik klub szponzorának adja el a névhasználat jogát. Így van ez Münchenben, ahol a csapat stadionját Allianz Arénának keresztelték, Londonban, ahol az Arsenal stadionját Emirates Stadiumnak hívják, vagy Manchesterben, ahol a City pályája az Egyesült Arab Emirátusok légiközlekedési vállalata után az Etihad nevet kapta. Olyasmire azonban nincs példa, hogy egy korábbi legendás játékos nevét elvették volna egy stadiontól és a szponzornak adták el. Ilyesmi csak Magyarországon fordulhat elő, ahol minden eladó.
Megjósoljuk, a Fradi-szurkolók után készülhetnek a Vasas, az MTK, sőt talán az Újpest drukkerei is a névvesztésre. Az egykori legendák, Illovszky Rudolf, Hidegkúti Nándor és Szusza Ferenc, de Puskás és Albert is egy lejárt korszak névadói lehettek, amikor még a teljesítmény tiszteletet szült, ami aztán névadásban realizálódott. Ma más időket élünk. A pénz beszél.
Jut eszembe, ki is az, aki nem ad tiszteletet a magyaroknak?