Két nappal a férfi kézilabda BL-döntő után, a nem mindennapi feszültségektől lehiggadva érdemes újragondolni ezt a hétvégét, s levonva az esetleges tanulságokat. Az egyik ilyen konklúzió - számunkra legalább is így tetszik -, hogy nem minden a pénz.
Szombat
Elődöntők
THW Kiel (német) - MKB-MVM Veszprém 29-26 (13-13)
Flensburg-Handewitt (német) - Barcelona (spanyol) 41-39 (18-17, 36-36) - büntetőkkel
Vasárnap
a 3. helyért:
Barcelona -MKB-MVM Veszprém 26-25 (9-10)
Döntő:
Flensburg-Handewitt - THW Kiel 30-28 (14-16)
A 2013/14-es Bajnokok Ligája végeredmény: 1. Flensburg-Handewitt, 2. THW Kiel, 3. Barcelona, 4. MKB-MVM Veszprém.
Noha elismerjük, hogy manapság az élsporthoz jelentős anyagi források szükségesek.
Sztárok nélkül ebben a mediatizált világban nehéz egyről a kettőre jutni, de éppen a leggyengébben elengedett Flensburg példája igazolja, hogy az eurómilliókat kereső hírességek híján a csapat is képes nagyszerű eredményekre.
A Magyar Kereskedelmi Bank és a Magyar Villamos Művek által szponzorált Veszprém kétségkívül az előbbi kategóriába tartozik.
Csak pletykákból tudható, de aligha járunk messze az igazságtól, ha megkockáztatjuk, hogy iszonyatos pénzért sikerült hazacsábítani Barcelonából a világ egyik
legjobb játékosának tartott Nagy Lászlót. Rajta kívül nagyon sokat költhetett a bakonyi klub a kapus Mirko Alilovicra, Renato Sulicra, Momir Ilicsre, Chema Rodriguezre, Cristian Ugaldera, Iman Jamalira, nem is beszélve a sikeredző, Carlos Ortega szerződtetéséről.
Szakemberek állították a BL négyes döntője előtt, hogy alighanem Veszprémben gyűlt össze a világválogatott.
Már ha a neveket nézzük. De ez a nagy nevekből álló gárda pillanatnyilag csak arra volt elég, hogy története során először bejusson a Final Fourba. Onnan viszont győztes meccs nélkül távozott.
Ellenben a négyes döntő másik újonca, a Flensburg-Handewitt elhódította a BL-trófeát. Két olyan mérkőzést produkált, amilyenre nemigen akadt példa a Final Four tíz éves történetében.
Drámai küzdelemben, hosszabbítás, majd büntetődobások után legyőzte a nyolcszoros BL-győztes Barcelonát, majd a döntőben szó szerint leküzdötte a papíron nagyobb játékerőt képviselő, s olykor már négy góllal vezető Kiel csapatát.
Hogy mi kell az ilyesfajta sikerhez?
A pénz bizonyára kevés hozzá. Annál sokkal fontosabb a hátország. Teljes mértékben igazat adunk Kovács László kézilabdaedzőnek, aki a DigiSport tegnap reggeli műsorában tett egy villám-összehasonlítást a német és a magyar kézilabdázás között.
Először is ott egymillióan kézilabdáznak, nálunk 30 ezren. Ott a játékosok 60 perces kézilabdázók, hihetetlen fizikai állóképességgel megáldva, itt és a spanyoloknál a rotációs lehetőség jóval nagyobb...
Nagyon vékony jégen táncolt a Veszprém, amikor olyan játékstílust alkalmazott, amihez csak egy sora van. Láthattuk, hogy az első mérkőzésen végleg kiállított Sulic nélkül nemigen ment a támadások befejezése.
Ha Nagy László nem volt a pályán, lyukas volt a védelem és a támadásszövés is akadozott. S Chema Rodriguez nélkül még nagyobb arányú vereséget szenvedett volna a bakonyi gárda.
A legnagyobb gond azonban az volt, hogy csődöt mondtak az átlövőink. Ez ma a világ kézilabdázásának legnehezebb, legkomplexebb posztja.
Ebben a birkózós kézilabdázásban két védővel a nyakában is gólt kell tudni dobni távolról, s ez a mostani hétvégén nem ment sem a nagyszerű fizikai adottságokkal rendelkező Nagy Lászlónak, sem az egyébként 103 góllal a BL gólkirályi címét megszerző Ilicsnek.
Az első, komoly lépés, a Final Four-ba jutás megtörtént, az újabb lépéshez legalább egy évet kell várni...