Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság;méhriadó;Országos Méhészeti Egyesület;Mészáros Gyula;Kisdi Máté;

2014-06-03 07:15:00

"Méhriadó" több településen

Egyre több településről jelentenek "méhriadót" a lakosok. Többnyire a meglehetősen hangos zümmögésre figyelnek föl az emberek. A fővárostól Szombathelyen át Újszegedig, Dunaújvárostól Kisvárdáig érkeznek a hírek arról, hogy méhcsaládok foglaltak el panel-, vagyí családiház-ereszt, kéményt, de a budapesti Hollán Ernő-Raul Wallenberg utca kereszteződésében egy úgynevezett "Demszky-karón" is letanyáztak a rovarok. 

Mészáros Gyula, az Országos Méhészeti Egyesület elnöke a Népszavának elmondta, az utóbbi időben tapasztalható méhrajzások nem számítanak különleges jelenségnek.

A méhek természetes szaporodási ideje éppen a mostani időszakra esik, vagyis május végére, június elejére. Ilyenkor a kaptárakban elegendő nektárt halmoznak föl, így az egyedszám robbanásszerű növekedésnek indul, s egy új méhanya kel ki a kaptárban. Ezzel az anyával azután a rovarnépesség egy része elhagyja a kaptárt.

A rajzó méhek új faodút keresnek, de az ember beépítette a természetes környezetüket, s ezért kénytelenek beérni ereszekkel, kéményekkel, ablakpárkányokkal, egyéb műtárgyakkal, amit a rovarok védett zúgnak vélnek.

A kolóniák a tízezrestől a húsz-harmincezresig terjedhetnek, sőt esetenként ennél is több méh lepheti el a kipécézett új lakhelyet. A szakember megjegyezte, tízezer méh nagyjából egy kilót nyom.

Mészáros Gyula megjegyezte, nem szabad semmilyen módon zavarni, bántani a méheket. "Ha valaki zaklatja a méheket és akár csak egy is megcsípi, a rovar olyan feromont bocsát ki, aminek hatására a többiek is támadásba lendülnek" - figyelmeztetett az egyesület elnöke.

Ha nem inderlik a rajt, a méhek sem támadnak. Annyira békés jószágok, hogy ha egy anyaméh feromonjával kennek be valakit, a rátelepedő tovaroknak eszébe sem jut az illetőt megcsípni. Márpedig, aki allergiás a méhcsípésre, az balszerencsés esetben egybe is belehalhat az allergiás tünetek miatt.

A szakember megnyugtatásul közölte, a világsajtóban gyakran emlegetett úgynevezett afrikai gyilkos méhek Magyarországon még nem jelentek meg.

Hazánkban főleg a sok nemzedéken át tartó szelekcióval kitenyésztett szelíd krajnai (Pannon) háziméheket tartják a méhészek.

Ha méhraj telepszik lakott területre méhészt kell hívni, ők szakszerűen eltávolítják a rovarcsaládot - mondja Kisdi Máté, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.

A katasztrófavédelem, a tűzoltóság csak akkor lép akcióba, ha a rovarok közvetlen életveszélyt, sérülésveszélyt jelentenek, például forgalmas közterületen, óvodában, iskolában, egészségügyi intézményben telepednek meg.

A darazsak nem rajzanak, állandó fészket építenek, eltávolításukhoz darázsirtó szakembert kell hívni.