A nemzetgazdasági minisztert ismét a tárca vezetésére kérte fel új kormányában Orbán Viktor miniszterelnök. Varga Mihály kifejtette, hogy a magyar gazdaság egy stabilizációs időszakon ment át, az elmúlt négy évben sikerült elérni, hogy az államháztartás adóssága enyhén csökkenő pályára állt, a költségvetési deficit pedig 3 százalék alá került. Mindennek eredményeként 9 év után megszűnt a túlzottdeficit-eljárás az ország ellen.
A miniszterjelölt szerint a következő időszakot a növekedésnek kell jellemeznie. Emlékeztetett arra, hogy az idei első negyedévben 3,5 százalékos volt a gazdasági növekedés, de véleménye szerint arra kell törekedni, hogy ennél magasabb ütemű legyen, mert akkor van esély a súlyos adósságterhek csökkentésére.
Varga Mihály szólt arról is, hogy a foglalkoztatásban is jó irányú folyamatok bontakoztak ki, hiszen 4 millió fölé nőtt a munkavállalók száma, a munkanélküliségi ráta pedig 9 százalék alá csökkent, és nőtt a versenyszférában foglalkoztatottak száma is.
A nemzetgazdasági miniszterjelölt szerint ezeket a pozitív folyamatokat kell erősíteni egyebek közt a források hatékonyabb felhasználásával. Hozzátette, hogy a következő ciklusban az uniós források 60 százalékát szándékoznak gazdaságfejlesztésre fordítani – mondta meghallgatásán Varga.
A miniszterrel interjú jelent meg a mai Napi Gazdaságban, ebben arról beszélt, hogy az unióval két fronton folynak az egyeztetések, a lakossági energiaár-csökkentést követően pedig a kormány a gazdasági élet szereplői számára is mérsékelni szeretné az .
A növekedési hitelprogramok, a gazdaságfejlesztésre szánt uniós források tovább élénkítik a gazdaságot. A lap keddi számában megjelent írásban a tárcavezető kifejtette: Brüsszel meg akarja ismerni az új magyar metódust az uniós támogatási rendszer átalakításával kapcsolatban, de fenntartásai nincsenek, jelenleg az átszervezések akkreditációs időszaka zajlik Brüsszelben.
A nemzetgazdasági miniszter beszélt arról, hogy az unióval két fronton folynak az egyeztetések, április végéig kellett leadnia a magyar kormánynak a partnerségi megállapodást, az értékelésnél a bizottság megjegyzéseket fűzött a dokumentációhoz.
A kormány a napokban nyújtotta be Brüsszelnek az operatív programokat, amelyek elbírálását követően írják ki az új uniós ciklus pályázatait. A tervek szerint októberben jelennek meg az első pályázatok. A tárcavezető elmondta azt is, hogy a lakossági energiaár-csökkentést követően a kormány a gazdasági élet szereplői számára is mérsékelni szeretné az energiaárakat. Készülnek a hatástanulmányok, a kiértékelést követően lehet beszélni a megvalósításról - tette hozzá.