Oroszország;Brüsszel;csúcstalálkozó;G7-csoport;

2014-06-03 19:27:00

G7-csúcs orosz részvétel nélkül

Szerda este a résztvevők munkavacsorájával kezdődik a brüsszeli G7 csúcs, amelyen az Egyesült Államok, Kanada, Japán, négy európai ország (Németország, Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország) és az Európai Unió vezetői találkoznak egymással. Eredetileg Szocsiban, G8 formájában és Vlagyimir Putyin elnök jelenlétében rendezték volna meg ezt a találkozót, de az ukrajnai események miatt végül orosz részvétel nélkül Brüsszelben rendezik meg. Kedden az Európai Tanács és Bizottság diplomatái háttérbeszélgetésen tájékoztatták többek közt lapunkat a várható menetrendről.

A hetek csúcstalálkozója szerdán munkavacsorával kezdődik, s csütörtökön kora délután ér véget. Szóba kerül az Európai Unió és az Egyesült Államok közti szabadkereskedelmi egyezmény. Tárgyalnak a világgazdaság helyzetéről, az energiabiztonságról, a jövő évi párizsi klímacsúcs előkészületeiről, Szíriáról, Líbiáról, és más afrikai konfliktusokról. Herman van Rompuy, az Európai Tanács elnöke nyilván az új bizottsági elnök jelölésére vonatkozó ötleteket is „megszondáztathatja”.

Utoljára 15 évvel ezelőtt rendeztek Oroszország nélküli G7 csúcsot. Az uniós diplomaták nem tudtak választ adni arra a kérdésre, hogy Moszkva kizárása a csúcsról egyszeri döntés, vagy tartósan kiszorul-e Oroszország a találkozókról. Arra sem kaptunk választ, milyen feltételeket kell teljesítenie Oroszországnak ahhoz, hogy visszatérhessen a csúcsra. Ki kell például vonulnia a Krímről, vagy „csak” Kelet-Ukrajnát kell békén hagynia?

Mivel a brüsszeli csúcs után a G7 vezető politikusai, köztük Obama elnök is Normandiába utaznak, hogy Putyin elnökkel együtt részt vegyenek a partraszállás hetvenedik évfordulójára rendezett megemlékezésen, felmerül a kérdés, tárgyalnak-e egymással? Normandia alkalom lesz a kapcsolattartásra – kaptuk a diplomatikus választ. Ami az Oroszország elleni esetleges újabb szankciókat illeti, szakértők láthatóan nem számolnak ilyennel. Európa vezetői abban bíznak, előbb-utóbb megindulnak a közvetlen tárgyalások az orosz és ukrán vezetők között.