A vasúttársaság június 1-jétől maga üzemelteti a nemzetközi járatain az étkezőkocsikat, július 1-jétől pedig már egyes balatoni vonatokon is újraindítják a szolgáltatást. A MÁV maga végzi az étkezőkocsik karbantartását, valamint a beszerzési, raktározási, logisztikai tevékenységet is - derül ki a közleményből.
A társaság közölte, hogy 22 millió forint értékben felújították fel az étkezőkocsik felszerelését, további 27 millió forintot fordítottak az ÁNTSZ előírásainak megfelelő raktárak kialakítására. A MÁV tájékoztatott arról is, hogy július 1-jével a Balaton északi és déli partján kísérleti jelleggel indulnak olyan vonatok, amelyeken szintén lesz utasellátó szolgáltatás.
A vasúttársaság ismertette: a belföldi szakaszokon is igénybe vehető szolgáltatást az elmúlt években külső vállalkozó végezte. A szerződés lejártával döntött úgy a vállalat, hogy saját üzemeltetésébe veszi az étkezőkocsikat, megújítja a ételkínálatot, kedvezőbb árakat kínál. Reményeik szerint a jövőre nyereséges lehet az új szolgáltatás.
Kiállítás az Utasellátóról a Közlekedési Múzeumban
A 66 éves Utasellátó múltját idézi fel tárgyak és dokumentumok segítségével a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeumban csütörtökön nyíló kiállítása Budapesten. Az augusztus 20-ig látható tárlaton az érdeklődők többek között menükártyákat, belső használatra készült szakácskönyveket, régi szakácsruhát, hálókocsi-kalauz egyenruhát és felszolgálói egyenruhát, valamint kártyanaptárt, utas-szótárt és egy 1973-ból származó étlapot is megtekinthetnek. Emellett Utas üdítős üveg, bambis üveg és különböző étkészletek - Herendi, Apponyi, Zsolnay, Alföldi - színesítik a tárlat anyagát - közölte a vasúttársaság .
A gyűjtemény bemutatja az Utasellátó szolgáltatás II. világháború utáni elindulását, egyebek mellett a korai hálókocsikat és azok berendezését. A vitrinekben különböző büfé-, étkező- és hálókocsi H0-ás modelljei is láthatók. A MÁV-START Zrt. májusban hirdette meg az utazóközönség körében az Utasellátó ereklyék megmentését célzó programját, egyebek közt a felhívásra beérkezett tárgyakból is kerültek a tárlat anyagába. A Magyar Államvasutak 1890-ben indította meg a magyarországi háló- és étkezőkocsi szolgálatot. A szolgáltatást mindig az adott kor színvonalának és az utazóközönség igényének megfelelően nyújtották.