forint;stagnálás;bankközi piac;valuta árfolyam;

2014-06-05 09:49:00

Gyakorlatilag mozdulatlan a forint

Csak fillérekkel mozdult el a forint jegyzése csütörtök reggelre az előző esti kurzusokhoz képest a nemzetközi bankközi piacokon.

Az eurót 7 óra tájban 305,20 forinton jegyezték a szerda esti 305,50 forint után. A dollár 20 fillérrel 224,39 forintra erősödött, a svájci frank 250,18 forinton, a japán jen pedig 2,1896 forinton forgott az előző esti 250,47 forinttal, illetve 2,1841 forinttal szemben.

A piacokon nem várnak lényeges mozgást az Európai Központi Bank csütörtöki kamatdöntő ülése előtt. Az EKB 2013. november 7. óta tartja 0,25 százalékon alapkamatát, amikor 25 bázisponttal csökkentette 0,50 százalékról. A Nomura befektetési bank devizapiaci elemzői által ügyfeleik körében május végén végzett felmérésben a válaszadók 95 százaléka várt alapkamat-csökkentést az EKB csütörtöki ülésétől, 90 százalékuk negatív betéti kamatot, és több mint 50 százalékuk valamilyen likviditásbővítést, de csak 10 százalékuk számított arra, hogy az EKB bejelenti az eszközvásárlások megkezdését.

Az EKB elnöke, Mario Draghi, a legutóbbi, május eleji kamatdöntő ülésen tett bejelentése, miszerint a bank kormányzótanácsa "kész cselekedni" a következő, június 5-i ülésen, találgatásokat indított el a piacokon egy újabb kamatvágás, negatív betéti kamat, valamint likviditásnövelő eszközök és kötvényvásárlások lehetséges alkalmazásáról. Az EKB igazgatósági tagja, Yves Mersch egy május közepén tett nyilatkozatában közölte, hogy a kormányzótanácsban egyetértés mutatkozik abban, hogy a hagyományos monetáris eszközök mellett nem konvencionális új eszközök bevetése is szükséges lenne a már túl hosszú ideje húzódó alacsony infláció kezeléséhez.

Mario Draghi hét egymást követő kamatdöntő ülésen nevezte "veszélyzónának" az egy százalék alatti inflációs rátát. Az EKB "két százalék alatti, de ahhoz közeli" inflációs célt tűzött ki. Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat legfrissebb előzetes adatai szerint májusban 0,5 százalékra csökkent az euróövezeti éves infláció az áprilisi 0,7 százalékról.

A Reuters hírügynökség május közepén arról számolt be, hogy az EKB egyebek között negatív betéti kamatot és likviditási injekciót is tartalmazó "átfogó pénzpolitikai intézkedéscsomaggal" készül megoldást találni az euróövezeti gazdaságok egyik legsúlyosabb problémájára, a kis- és közepes vállalkozások hitelhez juttatására.