MSZP;Botka László;

2014-06-06 07:03:00

„Vállalom a harcot és a felelősséget”

A szocialista pártban változtatni kell a politika tartalmán, a mondanivalóján és a működésen is. Botka László azt tartja céljuknak, hogy 2018-ban le tudják váltani az Orbán-rendszert. Az MSZP országos választmányának elnöke - aki a július 19-i kongresszusig a párt élén áll - úgy látja, ehhez dinamizálni kell az egész baloldali közösséget, össze kell hangolni politikájukat. A szocialista párt megújulása a baloldal közös érdeke, amihez az MSZP-ben teljesen új típusú csapatmunkát kell kialakítani. Nem egyszemélyi vezetésre van szükség, hanem feladatokra kell embereket találni. 

- Dühös?

- Miért lennék?

- Éppenséggel lehetne. Egy olyan város polgármestere, ahol jól működik az MSZP, miközben - a választási eredmények alapján - ez az egész országról nem mondható el.

- Akkor sincs okom a dühre. A felelősséget érzem, és abban bízom, hogy ezt mindenki érzi. A szocialista pártban mindenkinek végig kell gondolnia, miben hibáztunk, min kell változtatni a következő időszakban. A választmány múlt szombati ülésén idéztem egy nagyszerű, Szegeden is dolgozó jogászprofesszort, Bibó Istvánt, aki azt mondta, a kollektív felelősség lényege, hogy ne azt keresd, mi mentesít a felelősség alól, hanem, hogy miben vagy magad is hibás. Mindenkinek magának kell tehát végiggondolnia, mit kell a következő időszakban másképpen csinálni ahhoz, hogy 2018-ra az MSZP és a baloldal le tudja váltani az Orbán-rendszert.

- Új lapot kell nyitni?

- Nagyon sok szempontból igen. Megvannak az alapok, amelyeken lehet építkezni. Ebben az átmeneti időszakban a legfontosabb, hogy a párttagjainknak, szimpatizánsainknak és leginkább a szavazóknak meg tudjuk mutatni, hogy ez a párt képes élni azzal a felelősséggel és lehetőséggel, ami egy ellenzéki pártnak a választások után megadatik. Változtatni kell a politika tartalmán, a mondanivalóján és a működésen. Az MSZP a választások előtti több mint másfél évben részletes szakmai programokat készített a gazdaságpolitikától, az oktatáson, az egészségügyön át egészen a szociálpolitikáig, az élet szinte minden területére. Mégsem tudtuk közérthető módon megmutatni a választóknak, hogyan lehetne számukra élhetőbb, jobb az Orbán-rendszer utáni új demokratikus világ. Nem a szakmai munka, vagy a szellemi teljesítmény volt kevés a pártban, hanem a politika. Márpedig enélkül egy párt biztosan nem lehet versenyképes.

- És most megvan a politikai készség a változtatásra?

- Bízom benne, hogy megvan. Nagyon feszített menetrendet tűztünk magunk elé. Másfél hónap alatt meg kell újítani az MSZP teljes szervezetét. Már megindult a tisztújítás a helyi városi pártszervezetekben, utána a megyék következnek. A július 19-i kongresszuson pedig megújul a teljes országos vezetés is. Ebben benne van az a lehetőség, hogy dinamizáljuk nem csupán a szocialista pártot, hanem az egész baloldali közösséget is. Az MSZP ugyanis Magyarország egyetlen olyan pártja, ahol az alapszabály kimondja, ha valaki bármilyen vezető pozíciót akar betölteni - akár helyben, akár országosan -, akkor programot kell készítenie. El kell mondania, mit kívánna másképpen csinálni, miben látja a következő évek kihívását. Tehát miképpen kívánja megújítani a politikát. A következő hetek már nem arról szólnak, hogy nyalogatjuk a sebeinket és depressziósan megállapítjuk, mennyire igazságtalan a világ, vagy mit rontottunk el, hanem mindenki leteszi az asztalra, hogyan képzeli az újjáépítendő baloldal jövőjét.

- Ezt most mindenki a saját pártközösségén belül mondja el. Hogyan nyernek meg vele szélesebb választói rétegeket?

- Először a politizáló emberek közösségének - nevezzük őket párttagoknak - kell megállapodni az értékrendről, a közösség jövőjéről. Ha ez megvan, akkor tudunk a szélesebb választóréteg felé fordulni.

- Sokak szerint jelenleg az a baj az MSZP-vel, hogy nagypárti attitűddel akar politizálni, miközben nem nagy párt.

- Nem igazán értem a felvetést. Igenis nagy értéknek tartom, hogy az MSZP helyi szinten mindenütt jelen van. Az, hogy mindig alulról fölfelé építkeztünk, nagyon jelentős erőt tudott adni. Ezért nem gondolom, hogy nagypárti attitűddel politizálunk.

- A választási vereség után viszont rögtön azt mondták, az a baj, hogy a kistelepüléseken szinte nincsenek is jelen.

- A szervezeti rendszert valóban bővíteni és újjáépíteni is kell. Ez persze összefügg a tartalommal, hiszen akkor tudjuk a szervezetet építeni, ha vonzó a politikai üzenet, mert akkor csatlakoznak hozzá az emberek.

- Gyurcsány Ferenc szerint a szocialista párt hegemóniája már megszűnt és ezért tudomásul kellene venniük, hogy nincsenek egyedül a baloldalon.

- Ez elég értelmezhetetlen kijelentés egy olyan pártról, amely mindig képes volt szövetséget, kormányon pedig koalíciót kötni. Az MSZP nyitottan közelít azokhoz a politikai erőkhöz, mozgalmakhoz, civil szervezetekhez, amelyekkel összehangolhatók az értékei. Úgy gondolom, kicsit le kellene nyugodni az egész baloldalon és végiggondolni a helyzetet. Miközben mindenki természetesen az MSZP vereségéről beszél, ne felejtsük el, hogy május 25-én még mindig a mi pártunk kapta a legtöbb szavazatot. A Demokratikus Koalíciónak és az Együtt-PM-nek pedig ugyancsak szembe kell néznie azzal, hogy az ő várakozásaik sem jöttek be. Ha az országgyűlési választás után úgy gondolták, hogy rossz szövetséget kötöttek az MSZP-vel, most szembesülniük kellett azzal, hogy az EP-választáson ugyanazt a szavazó tömböt osztottuk háromfelé. 2014 két választásának egy üzenete mindenképpen van. Ha a következő négy év ugyanúgy zajlik, mint az előző négy, vagyis a baloldali szereplők egymással versenyeznek, és azt hiszik, elég a választások előtt néhány hónappal megállapodni a közös listáról meg a közös indulásról, akkor 2018-ban sem lesz több szavazat, mint most volt. Azt ugyanis látni kell, hogy a meglévő 26-27 százaléknyi szavazóbázison túl még nagyon sok voksot kell szereznünk ahhoz, hogy esélyünk legyen az Orbán-rendszer leváltására. Bennünket változatlanul egy tömbnek látnak és ha az lesz az üzenet, hogy ezek újabb négy éven át egymást ütik, egymással versenyeznek és vitáznak, akkor egészen biztos, hogy nem látszunk majd kormányképes alternatívának.

- És hogyan lesz több szavazat?

- Az egészen biztos, hogy erős MSZP nélkül nem. Tehát a baloldalon mindenképpen közös érdek, hogy a szocialista párt meg tudjon újulni. Ez már csak azért sem egyszerű feladat, mert most is tele van olyan hamis hírekkel a sajtó, hogy a párt tagjai és szervezetei tömegesen lépnek át a DK-ba, vagy más baloldali pártba. Szeretnék hivatalosan tájékoztatni mindenkit, hogy erről szó nincs. A következő egy-két évben azonban teljesen új típusú csapatmunkát kell kialakítanunk. Nem egyszemélyi vezetésre van szükség, hanem feladatokra kell embereket találni. A tartalmi politikai megújuláson van a hangsúly; nehogy azt gondoljuk például újra, hogy bármilyen kiváló és mélyenszántó szakmai programok sok száz oldalával lehet választókat megnyerni. Az emberek álmokhoz, ideákhoz, értékekhez tudnak csatlakozni. Én Szegeden ezt képviselem. Mint polgármester, ezeket a közös értékeket, ideákat, reményeket fogalmazom meg. Az, hogy miben lehetünk mi - mint közösség - jobbak. Hogy az emberekből, a választópolgárokból a jót hozza ki a politika. Az orbáni rendszer minden intézkedésével, egész stílusában a magyar társadalom történelmi frusztrációjára épít, a negatív jelenségekre. Mi akkor lehetünk sikeresek, ha mindig a jövőért politizálunk. Egy baloldali párt akkor hiteles, ha a legkevésbé sem tűnik elégedettnek a világgal és a legkevésbé sem tűnik konformistának.

- Azt mondja, teljesen új csapatmunkára van szükség. Olyasmire, ami eddig nem volt jellemző a szocialista pártban. Vezetőtársai elfogadják, hogy át kell állni?

- Azt gondolom, hogy ezt most már mindenki érzi. A választók tömegeit feltehetően nem nagyon érdekli egy párt belső működése. A működés azonban alapvetően meghatározza, hogy mennyire képes különböző társadalmi rétegekhez, csoportokhoz szólni. Egy pártról mindig megjelenik egy kép az emberekben. Ez a kép az utóbbi években nem volt jó, se belül, se kívül. Most azonban közös - ha tetszik, egységes - gondolkodást látok az MSZP-n belül, hogy a működési rendszeren gyökeresen változtatni kell. Lesz, akinek a párt újjáépítését kell irányítania, másnak a tartalmi politizálás megújítását. Fontos az is, hogy a parlamentben a napi politizálás szintjén konkrét ügyekben meg tudjuk jeleníteni ezt a formálódó új politikai tartalmat. Azt kértem a szombati választmányi ülésen, hogy csak olyanok vállaljanak bármilyen szinten politikai és vezető szerepet a párton belül, akik ilyen csapatmunkára jelentkeznek. A csapat pedig akkor jó, ha nem a lojalitás, hanem a hozzáadott érték határozza meg, kit milyen politikai pozícióra választanak.

- Ha ennyire nem volt jó az, amit az utóbbi években csináltak, miért nem szóltak már közben?

- Természetesen voltak viták és nézetkülönbségek az MSZP-n belül. Csak néhány nap telt el a második választási kudarc óta és örömmel tapasztalom, hogy van egy újfajta, felszabadult, bizalmat építő, a közös felelősséggel mélységesen tisztában levő hangulat is, amire lehet építkezni. A magam részéről ezt kívánom erősíteni.

- A megújuló szocialista párt tagsága elfogadja, hogy a kongresszus előtt lényegében leosztják a lehetséges szerepeket?

- Szó sincs leosztásról. Még el sem kezdődött a jelölés. Az MSZP az egyetlen párt, ahol nem szobákban dől el, hogy ki milyen tisztséget vállal. Az elnökjelöltnek a következő hetekben össze kell gyűjteni több ezer aláírást. A párttagok 10 százalékának támogatását meg kell szereznie, mégpedig személyesen. Így a következő hetekben végig kell turnéznia az országot. Ha tehát valahol nem merülhet fel, hogy le vannak osztva a szerepek, az éppen az MSZP.

- Ön nagyon határozottan kijelentette, hogy jelenleg nem akar a párt elnöke lenni. Mire készül?

- Elmondtam, hogy milyen feladatot kívánok elvégezni. Az Országos Választási Bizottság elnökeként lényegében teljes jogkörrel irányítom a pártot a választási időszakban. Számomra teljesen természetes volt, hogy a mostani, rettentő kritikus időszakban vállaljam az MSZP vezetését. A kongresszus után pedig az önkormányzati választásokra készülök, hiszen újra el kell nyernem a szegedi választópolgárok bizalmát. Szeged az egyetlen nagyváros, megyei jogú város, amelyet az elmúlt négy évben a baloldal kormányzott. Nyertünk a parlamenti választáson is és május 25-én nálunk a baloldal több szavazatott kapott, mint a Fidesz. A baloldali újjáépítése miatt is nagyon fontos, hogy Szegeden - és ha lehet, mind több településen - jól szerepeljünk októberben. Július 19-én a ciklus közepéig választunk elnökséget, s én a baloldali politika tartalmi megújításában kívánok szerepet vállalni. Ennek egyik legfontosabb része, hogy megértessük a baloldali szereplőkkel és a baloldali választókkal is, hogy nem egymással kell versenyezni, nem egymást kell minősíteni. Ugyanakkor a többféle stílus, az alapértékekben közös, de mégis sokszínű politizálás megteremtheti annak a lehetőségét is, hogy el tudjunk érni különböző társadalmi csoportokat. Ehhez viszont nagyon szoros stratégiai együttműködést kell kialakítani, és össze kell hangolni a politikánkat is. Ebben a szocialista pártnak kulcsfontosságú szerepe van.

- Most a ciklus feléig terveznek, utána pedig már nyilván a 2018-as választásra készülnek. Akkor már vállal vezető szerepet a pártban, esetleg mint miniszterelnök-jelölt?

- Erről most beszélni meglehetősen komolytalannak tűnik. Nem véletlen, hogy minden politikai pártban kétévente van tisztújítás. Ez ugyanis azt jelenti, hogy a ciklus közepén van lehetőség a politika korrekciójára, esetleg újfajta szereposztásra. Aki figyelemmel kísérte politikai pályafutásomat, egy dolgot a legrosszabb indulattal sem mondhat. Ez pedig az, hogy nem vállaltam harcot és nem vállaltam felelősséget. Másról se szól a politikai életem. Most is vezető pozíciót kívánok vállalni az MSZP-ben, de testhezálló feladatot. Azt szeretném, ha 2016-ra már eljutnánk odáig, hogy nem az újjáépítés, nem az újrafogalmazás, nem a modern, közérthető, értékalapú, sokszínű baloldali politika megfogalmazása lenne a feladat, hanem az alternatíva-állítás. Hiszen egy ellenzék akkor működik jól, ha az első két évben építkezik, gyarapodik, aztán pedig, amikor ráfordulunk a választásokra, már alternatívát kell nyújtania a kormánnyal szemben. 2016-ban alkalmunk lesz rá, hogy végiggondoljuk, milyen új feladatok vannak és azokhoz milyen szereposztás kell. Addig azonban azért kell dolgozni, hogy 2016-ban valódi tétje legyen annak, ki milyen szerepet vállal a magyar baloldalon, vagyis hogy reális esély legyen az Orbán-rendszer leváltására.