tiltakozás;média;reklámadó;

2014-06-05 21:41:00

Példátlan tiltakozás a médiában

Zsarolásnak tekinti a reklámadó elleni tiltakozást, ezért az ellentétes véleményekre a Fidesz "nem lesz tekintettel" - ezt a kormánypárt frakcióvezetője, Rogán Antal jelentette be, aki kezdeményezte, hogy a hétfőn L. Simon László által benyújtott javaslatot már jövő kedden és szerdán tárgyalja a parlament.

L. Simon és Lázár János után így már Rogán Antal is egyértelművé tette: a Fidesz ragaszkodik a főleg az RTL Klubot sújtó, de a teljes magyar médiapiacot felforgató különadóhoz. Ma este már több mint hatvan médium csatlakozott a szakmai szervezetek által kezdeményezett bojkotthoz.

Este főműsoridőben, 19:15-től húsz tévécsatorna szüntette be adását negyed órára - köztük az RTL Klub, a TV2, a HírTv, a Cool, a FEM3, a Film+, és az ATV - de elhallgatott a Class FM, a Gazdasági Rádió, az Info Rádió, a Juventus, a Katolikus Rádió, a Lánchíd és Music FM is, és elfeketedett a legtöbb internetes portál. Jelezte tiltakozási szándékát a nyomtatott sajtó is: a Blikk, a HVG, a Népszabadság, a Magyar Narancs, a Nemzeti Sport, a TVR-7, a Színes ÁSZ, a Metropol, és még a Magyar Nemzet is. Lapunk ugyancsak részt vett az akcióban, már csütörtöki lapszámunkban jeleztük tiltakozásunkat.

Mindez azt jelenti, hogy gyakorlatilag a teljes hazai sajtó ellenzi az ötletet, amelynek fontosságát Rogán most a választási eredménnyel próbálta magyarázni. Szerinte ugyanis a választók áprilisban arról is ítéletet mondtak, hogy a közteherviselést ki kell terjeszteni azokra a szektorokra, ahol "jelentős nyereségek" keletkeznek. Ám a reklámadó legmagasabb, 40 százalékos kulcsa kizárólag az RTL-csoportot üzemeltető M-RTL Zrt.-t érintené: tavaly 23,7 milliárd forintnyi bevételt ért el, így a cég által fizetendő adó 4,5 milliárd forint lenne. Több mint 300 milliót fizethetne a HírTv, de 1,8 milliárdot a TV2 is, mely sajtóhírek szerint a tulajdonosváltással egyértelműen Fidesz-közelbe került. Ugyanakkor a reklámadó csak az első lépés lenne, L. Simon máris előállt a közösségi portálok megadóztatásának lehetőségével, és heteken belül törvénytervezet lehet a reklámügynökségeknek járó bónuszok eltörléséből is.

Mindezzel párhuzamosan ma felmondott az Origo teljes Hírek rovata: Sáling Gergő főszerkesztő keddi távozása után - mint közölték - "nem tudjuk folytatni az eddigi munkánkat". Nem mondták ki, de ez is erősíti a híreszteléseket, amelyek szerint a főszerkesztőt politikai nyomásra távolították el, Lázár János külföldi utazásait feltáró cikkeik miatt. A 444.hu azt írta, a Fidesznek "rosszul estek" más cikkek is. Az Origo Zrt.-t tulajdonló Magyar Telekom jogi és társasági ügyekkel foglalkozó vezérigazgató-helyettesének, Máthé Balázsnak a feladata volt a kormánnyal való kapcsolattartás; a panaszok sok esetben úgy jutottak el az Origo szerkesztőségébe, hogy Máthé - mint a portál írta -, "mondta, hogy Lázár János szomorú, ezért vagy azért". Ma a Magyar Telekom kínos magyarázkodással ismételte meg közleményben, hogy rájuk semmilyen nyomás nem nehezedett a kormány részéről Sáling eltávolítása ügyében, és fontosnak tartják a sajtószabadságot.

Ugyanakkor az anyavállalat Deutsche Telekom AG februárban 300 milliárd forintos, egymilliárd eurós megbízást kapott a kormánytól a magyar szélessávú internetes hálózat kiépítésére, melyet Lázár János felügyel - emiatt Karácsony Gergely, az Együtt-PM politikusa, valamint az LMP társelnöke, Schiffer András is nyílt levelet intézett a német cég vezérigazgatójához, Timotheus Höttges-hez. Schiffer azt kérte: az ügyet szíveskedjen a Deutsche Telekom igazgatótanácsa és közgyűlése elé vinni, és alaposan kivizsgálni.

Nyilvánosságra került egyébként egy hangfelvétel is, amely az Origo keddi szerkesztőségi értekezletén készült, ahol azt jelentették be, hogy Sáling "közös megegyezéssel" távozik; az újságírók felháborodottan visszakérdeztek, bekiabáltak, hogy ez most politikai nyomásra történt-e, a vezérigazgató nem mondott határozott nemet, de arról beszélt, hogy nem ez a lényeg, és igyekeztek rábeszélni az újságírókat: szeptemberig mindenképpen maradjanak, és ha kitartanak őszig, három hónapi bérnek megfelelő felmondási pénzt kaphatnak.