EU;Brüsszel;Andor László;

- Biztonságosabb munkahelyek, kevesebb táppénz

Évente hat millió uniós polgár szenved munkahelyi balesetet, és négyezren halnak meg munkavégzés közben. Bár halálos balesetek elsősorban bányákban, építkezésekben, az utakon következnek be, a különböző munkahelyi ártalmak az íróasztal mellett ülőket is fenyegetik. Andor László, az unió foglalkoztatási biztosa már eddig is több előterjesztést tett a munkahelyi stressz és más ártalmak mérséklése, a munkabiztonság növelése érdekében. Péntek délután a munkaegészségügyre és biztonságra vonatkozó új bizottsági kezdeményezést, az úgynevezett stratégiai keretet ismertette.

Az új stratégia a 2014 és 2020 közti időszakra összegzi a tagállamoknak szóló ajánlásokat. Három pillérre épül: a „hagyományos” munkahelyi balesetek és megbetegedések megelőzésére, a mostanában belépő új technológiák hasonló kockázatainak prevenciójára, és az idős munkavállalók sajátos problémáira.

Andor László különösen fontosnak nevezte, hogy a kevesebb dolgozót foglalkoztató munkahelyeken is jobban odafigyeljenek az egészséges környezetre és a balesetek megelőzésére. Ez a vállalkozások érdeke is, hiszen a hiányzások a bevételt, az eredményességet csökkentik. A balesetek miatti hiányzás már az elmúlt években is csökkent. Bár – s ezt a tudósító teszi hozzá – Magyarországon például a táppénz igénybevételétől való tartózkodás sokszor nem a gyors gyógyulás, hanem a munkahely elvesztésétől való félelem következménye.

Tudósítói kérdésként elhangzott a sajtó tájékozatón, hogy vajon az ipar ellenállása miatt nem született uniós jogszabály, csak stratégiai keret papír? A magyar biztos diplomatikusan úgy válaszolt, hogy ebben a bizottsági ciklusban ez készült el, de a következő Európai Bizottság – ha úgy akarja – jogszabályi szinten folytathatja a munkahelyi egészség és biztonság megerősítését.

Az alábbi levelet kapták ma kora délelőtt az első turnusban június 8-án utazni kívánó utasok a Sunport Travel Kft.-től. (A levelet egy károsult juttatta el szerkesztőségünkbe.)