Benes-dekrétumok;szlovák-magyar párbeszéd;

Edvard Benes és Hana Benesova Fotó: Hulton Archívum / Getty Images

- Ideje komolyan beszélni a Benes-dekrétumokról

Nagy József, a Most-Híd nevű párt színeiben megválasztott szlovákiai magyar európai parlamenti (EP-) képviselő olyan szlovák-magyar kormányközi párbeszédet szorgalmaz a Benes-dekrétumok ügyében, amelynek a végén a két parlament közös nyilatkozattal megkövetné azokat, akik sérelmeket szenvedtek el.

A Most-Híd szlovák-magyar párt egy mandátumot szerzett a májusi EP-választáson. Nagy József a jobbközép, kereszténydemokrata irányzatú Európai Néppárt EP-frakciójában foglal majd helyet. Az új összetételű EP alakuló ülését július elején tartják Strasbourgban.

A második világháború után Edvard Benes által kihirdetett 143 csehszlovák elnöki rendelet közül 13 rögzítette az ország területén élő németek és magyarok "kollektív bűnösségét", és rendelkezett jogfosztásukról.   "A Benes-dekrétumok fogalma évtizedek óta komoly feszültséget jelent Közép-Európában. Az érintett négy nemzet: a csehek, a magyarok, a németek és a szlovákok mind ragaszkodnak saját igazságukhoz, a kérdés túlpolitizált, érzelmekkel és félelmekkel telített" - állapította meg az MTI-hez eljuttatott közleményében Nagy József.

A megválasztott EP-képviselő felhívta a figyelmet arra: a csehek részéről az elmúlt időszakban több magas rangú politikus nyilatkozatban ismerte el, hogy a dekrétumok súlyos jogtipráshoz vezettek a németeket illetően. Nagy József szerint a "biztató cseh példa alapján bátran el kell indulni a kérdés rendezésében, és előítéletek nélkül le kell azt zárni".  A szlovákiai magyar politikus leszögezte, hogy a Benes-dekrétumok egyes tételei összeegyeztethetetlenek az emberi jogokkal és az egységesülő Európa alapelveivel. Úgy látja, itt az ideje olyan szlovák-magyar kormányközi párbeszéd megkezdésének, amelynek a végén a két parlament közös nyilatkozattal megkövetné azokat, akik sérelmeket szenvedtek el. 

Nagy József emlékeztetett arra: a Híd párt már korábban javasolta közös kulturális alap létrehozását, ami "szimbolikusan  enyhíthetné a nemzetek közti vélt és valós történelmi sérelmekkel kapcsolatos feszültséget". 

"Fontos viszont azt is kimondani, hogy a Benes-dekrétumok kifogásolt tételei kapcsán szó sincs a szlovák állam alapdokumentumainak megkérdőjelezéséről" - tette hozzá.

Tavaly decemberben egy csehországi közvéleménykutatásból az derült ki, hogy a cseh közvélemény mintegy fele úgy véli, hogy a Benes-dekrétumokat továbbra is érvényben kell tartani. A fiatalok körében ez az arány lényegesen alacsonyabb lett.  

Elgázolt egy 50 év körüli férfit a vonat hétfő reggel a fővárosban, Rákospalota-Újpest állomásnál, a férfi meghalt.